avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate LAURENTZYU

Activitate LAURENTZYU

revin cu o noua intamplare. soferul vinovat ma tot suna disperat sa cadem la o intelegere. asta probabil ca se apropie termenul limita in care eu pot depune plangere impotriva lui, iar in ultimul timp nu prea i-am raspuns la telefoane.
el mi-a propus sa plateasca daunele (cele materiale ajung undeva la 6000-8000 lei aprox) cam in 6-7 luni, cate 1000 lei pe luna. intrebarea este: sa accept aceasta varianta? adica ce siguranta am eu ca el va plati pana la capat? daca imi da prima luna apoi trec cele 2 luni in care eu pot depune plangere penala si el nu mai plateste ce mai pot face atunci???
oricum eu tind sa merg spre un proces. saptamana asta va fi gata si certificatul medico-legal, sa vedem cate zile va primi.
astept pareri, multumesc!
asta ar fi singura solutie. aseara m-am intalnit cu soferul vinovat si nu are de unde sa plateasca nici macar ce am cheltuit prin spitale (e vai de capul lui). a ramas sa vedem daca ne poate plati rca-ul. asta ar fi cea mai simpla si mai buna solutie.
insa cum trebuie procedat. trebuie pur si simplu mers cu un dosar la rca si discutat cu ei?
revin cu noi intrebari, legate de un nefericit eveniment.
un individ a lovit-o pe logodnica mea pe trecerea de pietoni. a lovit-o destul de rau.
in urma accidentului s-a ales cu fractura de tibie si peroneu, fractura de clavicula. a suferit o interventie chirurgicala si i s-a pus o proteza (o tija metalica...). 3 luni va fi imobilizata la pat.
soferul care a lovit-o ma tot cauta, sa ne intelegem. nu are o stare financiara sa-mi plateasca daunele materiale care se ridica la 2000lei pana acum, peste 6000-7000 pana la vindecare (sedinte recuperare, o noua interventie chirurgicala peste 1 an).
cum putem face sa plateasca RCA- ul pagubele.
- eu trebuie sa actionez soferul in instanta sau/si RCA. in avest caz ar fi bine pentru ambele parti, eu mi-as acoperi cheltuielile, iar soferul ar scapa de plata.
va rog sa-mi dati cat mai multe informatii.
specific ca inca n-am scos certificatul medico legal, insa cu siguranta va avea peste 90 zile...
am inteles ca plangerea se poate face in 2 luni. vom astepta sa se simta mai bine, si vom continua spre proces. am inteles ca o sa fie cautata de politie pentru a-i fi luata declaratie. in legatura cu dovedirea daunelor materiale... cam greu, suntem in romania, n-o sa vezi prea curand un doctor ca iti va da o chitanta pentru o operatie. oricum pana acum spitalizarea a dus pana undeva in 2000 lei.
dupa depunerea plangeri, pentru proces, ea va trebui sa ceara daune morale si materiale? adica ea zice o suma iar instanta va hotara ce si cum nu? inca ceva, despagubirile vor fi mai mari odata si zilele de ingrijire medicala vor fi mai mari?
persoana despre care postez este viitoarea mea sotie. totul s-a intamplat luni dimineata. era pe trecerea de pietoni. masina de pe prima banda a oprit, insa cea de pe banda a doua a venit si a lovit-o in plin. am inteles de la politisti ca soferul ar fi avut aproape de 100 km/h, franele se intindeau pe o distanta de 20m.
fata este in spital acum, ieri a fost operata la picior, fractura de tibie, (tibia infundata, ceva de genu) i s-a pus o proteza metalica; si clavicula fisurata. va sta imobilizata la pat 3 luni, timp in care nu va putea sa calce in picior, probabil va fi nevoie si de recuperare...
intrebarile mele sunt urmatoare:
1.ce va pati soferul care a lovit-o?
2.cam cate zile de ingrijire medicala poate primi de la medicul legist?
3. in cazul in care va avea mai mult de 60 zile noi nu mai trebuie sa depunem plangere? se autosesizeaza autoritatile si va fi proces?