avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident pe trecerea de pietoni - RCA-ul poate plati ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident pe trecerea de pietoni - RCA-ul poate plati daunele?

revin cu noi intrebari, legate de un nefericit eveniment.
un individ a lovit-o pe logodnica mea pe trecerea de pietoni. a lovit-o destul de rau.
in urma accidentului s-a ales cu fractura de tibie si peroneu, fractura de clavicula. a suferit o interventie chirurgicala si i s-a pus o proteza (o tija metalica...). 3 luni va fi imobilizata la pat.
soferul care a lovit-o ma tot cauta, sa ne intelegem. nu are o stare financiara sa-mi plateasca daunele materiale care se ridica la 2000lei pana acum, peste 6000-7000 pana la vindecare (sedinte recuperare, o noua interventie chirurgicala peste 1 an).
cum putem face sa plateasca RCA- ul pagubele.
- eu trebuie sa actionez soferul in instanta sau/si RCA. in avest caz ar fi bine pentru ambele parti, eu mi-as acoperi cheltuielile, iar soferul ar scapa de plata.
va rog sa-mi dati cat mai multe informatii.
specific ca inca n-am scos certificatul medico legal, insa cu siguranta va avea peste 90 zile...
Se formuleaza o plangere penala impotriva soferului (in termen de 2 luni de la producerea accidentului, atasandu-se certificatul medico-legal), urmand a fi introdusa in cauza si societatea de asigurare care este obligata sa va despagubeasca atat in ce priveste daunele morale, cat si cele materiale.
Din pacate va fi un proces lung si dificil, asa ca trebuie sa va inarmati cu rabdare si sa mergeti pana la capat!
Daca in cele 2 luni cat aveti la dispozitie pt. a depune plangerea penala, ajungeti la un acord de despagubire cu vinovatul si firma de asigurare, scapati de stresul unui proces care poate dura si 3 ani....

Polita RCA asigura despagubiri, conform precizarilor CSA, pentru:

• vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial;
• pagube materiale;
• pagube consecinta a lipsei de folosinta a vehiculului avariat;
• cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata.

Aceste despagubiri se acorda in limitele de raspundere precizate in contractul de asigurare, insa nu pot fi mai mici decat limitele de despagubire prevazute de normele in vigoare privind asigurarea RCA emise de CSA.

asta ar fi singura solutie. aseara m-am intalnit cu soferul vinovat si nu are de unde sa plateasca nici macar ce am cheltuit prin spitale (e vai de capul lui). a ramas sa vedem daca ne poate plati rca-ul. asta ar fi cea mai simpla si mai buna solutie.
insa cum trebuie procedat. trebuie pur si simplu mers cu un dosar la rca si discutat cu ei?

Normele Ordinului CSA aplicabile evenimentelor cu victime lasa la aprecierea asiguratorului posibilitatea de a acorda amiabil daune daca accidentul face obiectul unei cauze penale. Asiguratorul nu poate face investigatii daca exista in desfasurare o cercetare instituita de o autoritate publica. Totusi, este posibil ca asiguratorul sa acorde despagubiri daca asiguratul sau conducatorul vehiculului asigurat este vinovat de producerea evenimentului rutier. Se poate incerca obtinerea despagubirilor ,dar trebuie dovedita vinovatia detinatorului politei incheiata de asiguratorul in cauza astfel ca , declaratia vinovatului este esentiala.



revin cu o noua intamplare. soferul vinovat ma tot suna disperat sa cadem la o intelegere. asta probabil ca se apropie termenul limita in care eu pot depune plangere impotriva lui, iar in ultimul timp nu prea i-am raspuns la telefoane.
el mi-a propus sa plateasca daunele (cele materiale ajung undeva la 6000-8000 lei aprox) cam in 6-7 luni, cate 1000 lei pe luna. intrebarea este: sa accept aceasta varianta? adica ce siguranta am eu ca el va plati pana la capat? daca imi da prima luna apoi trec cele 2 luni in care eu pot depune plangere penala si el nu mai plateste ce mai pot face atunci???
oricum eu tind sa merg spre un proces. saptamana asta va fi gata si certificatul medico-legal, sa vedem cate zile va primi.
astept pareri, multumesc!

Alte discuții în legătură

Accident rutier cu rani si parasirea locului accidentului andreaszekely andreaszekely Buna ziua, in cursul zilei de ieri, bunica mea in varsta de 75 de ani a fost lovita de o masina cand mergea pe jos catre casa si autorii acestui accident au ... (vezi toată discuția)
Accident rutier din culpa rose2003 rose2003 Sotul meu,sofer pe maxi taxi a accidentat grav o batrana pe trecerea de pietoni....Batrana a suferit numeroase traumatisme insa si-a revenit:inca face ... (vezi toată discuția)
Daune morale accident rutier Allexandru Allexandru am fost victima unui accident rutier,inculpatul avea o alcoolemie de 1,50 in sange,am fost despagubit de firma de asigurari unde avea el RCA si acum el vrea sa ... (vezi toată discuția)