avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate migota

Activitate migota

daca 25% din proprietari au montate centrale este asociatia obligata sa monteze repartitoare caldura Este temei legal ?
conform legii 196/2018 in ce conditii are administratorul unei asociatii de proprietari dreptul de a participa la adunarea generala a asociatiei ?
este obligatorie participarea administratorului la adunarea generala a asociatiei ?
asocitia de proprietari a decis sa penalizeze neplata cotelor fondului de reparatii. Este legala aceasta decizie ?
daca nu sunt trecute in statut si nici adoptate in nici o adunare generala, penalitatile sunt ilegal
incasate ? in afara celor calculate de furnizorii de servicii in facturi de plata
inteleg, dar fiind obligata asociatia sa organizeze ad. generala anual, anual se hataresc penalitatile sau ce s-a hotarat cu ani in urma ramane valabil
asociatiile de proprietari au dreptul de impune penalitati pt neplata cotelor de intrertinere
legal cum se face acest lucru
se inscrie in statut
se aproba de catre adunarea generala in fiecare an ( legal adunarile generale trebuie sa fie anuale ) sau pot fi adoptate de catre comitetul executiv
care este articolul din lege care spune cum se adopta penalitatilor
( legea spune ca asociatiile pot impune penalitati dar modalitatea cum se face legal acest lucru, cine hotareste aceste penalitati, nu este specificata )
aceiasi sume s-au recuperat prin lista de plata intretinere
soldul ramas nu trebuie justificat ?
daca reparatia apare pe lista de plata cu valoare, valoare cumulata la total de plata nu inseamna ca este achitata cf listei
cred ca s-a diminuat fondul cu valoarea reparatiei dar in acelasi timp s-a incasat (recuperat) aceiasi valoare prin lista de plata intretinere
am cerut administratorului si presedintelui sa-mi dea in scris valoarea fondului de reparatii pt apart 2camere unde locuiesc de 30ani si in toata aceasta perioada am cotizat lunar cu 6.oolei conform listelor de plata intretinere.
dansul mi-a comunicat verbal ca valoarea actuala a fondului este doar 56.20lei
l-am intrebat unde sunt restul de bani ca eu cotizez de 30ani si mi-a raspuns ca s-au folosit in reparatii, desi toate reparatiile ce s-au efectuat la bloc s-au trecut in lista de plata, si nici o referat nu s-a afisat privind reparatii achitate din fond de reparatii.
mentionez ca nu s-a mai tinut adunare generala de peste 4ani si nu au fost hoatarari ale adunarii generale sau comitet executiv afisate care sa specifice
cheltuieli din fondul de reparatii
conform calcului meu ar trebui ca un apt2camere sa aiba un fond de reparatii de
aprox 2160.oolei ( 30an x 12luni x 6.oolei )
ce ma sfatuiti ? in situatia mea cred ca sunt majoritatea proprietarilor
cine poate sa-mi calculeze valoarea fondului meu de reparatii ?
La Asoc noastra de bloc a survenit o avarie la conducta alimentare cu apa rece
a blocului.Avaria - spargere tevii a survenit pe portiunea de intrare in bloc, in camin, respectiv intre apometrul Apa Nova si iesire teava din camin.
Cine suporta daunele respectiv reparatia tevii? Apa Nova sau Asoc. de
Proprietari ?