Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avarie conducta Apa Rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avarie conducta Apa Rece

La Asoc noastra de bloc a survenit o avarie la conducta alimentare cu apa rece
a blocului.Avaria - spargere tevii a survenit pe portiunea de intrare in bloc, in camin, respectiv intre apometrul Apa Nova si iesire teava din camin.
Cine suporta daunele respectiv reparatia tevii? Apa Nova sau Asoc. de
Proprietari ?
daca avaria este dupa contoarul de apa al Apa Nova, blocul suporta perderea de apa, iar Apa Nova partea de canalizare.
Am intalnit doua situatii de acest gen.
Trebuie facuta o sesizare la Apa Nova.
Delimitarea dintre reteaua publica de distributie si instalatia interioara a beneficiarului/
utilizatorului se face prin contorul de bransament, care este ultima componenta a retelei publice de distributie.
Bransamentul pana la contor, inclusiv caminul de bransament si contorul, aparţin regiei/
furnizorului de utilitati respectiv retelei publice de distributie a apei, indiferent de modul de finantare a realizarii acestuia.