avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avarie conducta Apa Rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avarie conducta Apa Rece

La Asoc noastra de bloc a survenit o avarie la conducta alimentare cu apa rece
a blocului.Avaria - spargere tevii a survenit pe portiunea de intrare in bloc, in camin, respectiv intre apometrul Apa Nova si iesire teava din camin.
Cine suporta daunele respectiv reparatia tevii? Apa Nova sau Asoc. de
Proprietari ?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:38, 13 Aprilie 2017
daca avaria este dupa contoarul de apa al Apa Nova, blocul suporta perderea de apa, iar Apa Nova partea de canalizare.
Am intalnit doua situatii de acest gen.
Trebuie facuta o sesizare la Apa Nova.
Delimitarea dintre reteaua publica de distributie si instalatia interioara a beneficiarului/
utilizatorului se face prin contorul de bransament, care este ultima componenta a retelei publice de distributie.
Bransamentul pana la contor, inclusiv caminul de bransament si contorul, aparţin regiei/
furnizorului de utilitati respectiv retelei publice de distributie a apei, indiferent de modul de finantare a realizarii acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mentenanta instalatie publica apa potabila alexandrust alexandrust Salutare, Am nevoie de un sfat/idee legat de administrarea, intretinerea si mentenanta instalatiei publice de alimentare cu apa potabila dintr-o ... (vezi toată discuția)
Parti comune instalatie apa bloc cmiep1@yahoo.com cmiep1@yahoo.com buna ziua, as dori sa stiu daca robinetul de izolare a alimentarii cu apa a apartamentului este sau nu parte comuna. mentionez ca bransarea apartamentului se ... (vezi toată discuția)
Cine plateste bransamentul la apa moraru alexandru moraru alexandru in avizul de bransare la reteaua de apa scrie (in conformitate cu art. 3 litera i si k din legea 241 din 2006 Bransamentul pana la contor ,inclusiv caminul de ... (vezi toată discuția)