avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate stanmihaela

Activitate stanmihaela

Răspuns la discuția contract colectiv de munca
As vrea sa stiu daca CCM la nivel de transporturi 2008/2010 este prelungit in baza art.4 alin.2 din ??? - cum pot afla daca a fost denuntat, sau se aplica?
- Art. 4. – (1) Prezentul Contract colectiv de muncă unic la nivel de ramură transporturi se aplică cu începere de
la 01 ianuarie 2006 până la 31 decembrie 2010 inclusiv, cu posibilitatea revizuirii anuale, la nivel de unitate acesta
producând efecte pe an calendaristic.
(2) Dacă nici una din părţi nu denunţă contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost
încheiat, valabilitatea acestuia se prelungeşte până la încheierea unui nou contract, dar nu cu mai mult de 12 luni,
respectiv încă un an calendaristic.

Răspuns la discuția contract colectiv de munca
nu este clauza referitoare la prelugire, poate functiona societatea fara contract, in acest caz am inteles ca se aplica ccm unic pe tara, dar acesta este contestat in justitie?
Răspuns la discuția contract colectiv de munca
Art.2.-(1) Prezentul contract colectiv de muncă devine aplicabil de la data înregistrării. Fac parte din prezentul contract colectiv de muncă şi acordurile dintre părţile semnatare ale acestuia prin care se soluţionează eventualele conflicte colective de muncă. Prevederile referitoare la drepturile ce se plătesc din fondul de salarizare se vor acorda integral începând cu luna în care se face înregistrarea.
(2) Contractul colectiv de muncă se încheie pe o perioadă de un an. Cu 60 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate, părţile semnatare se vor întâlni pentru renegocierea acestuia.
- ambele ccm-uri contin fraza de mai sus
Răspuns la discuția contract colectiv de munca
Nu este semnat act aditional de prelungire, iar cei din unitate interpreteaza ca in perioada mentionata nu este contract si nu am dreptul la prima de nastere, nu considera prelungire tacita. Mentionez ca si in cel vechi si in cel nou se acorda prima de nastere,
contractul meu de munca se suspenda in data de 15,06,2010,
VA ROG ESTE CORECT
Sunt angajata pe perioada nedeterminata, am nascut un copil in data de 15,02,2011, in contractul colectiv de munca si vechi si actual este precizat acordare unei prime de nastere
Contractul colectiv de munca la nivel de unitate pe anul 2010 a fost valabil pana la data de 01,02,2011. in data de 23,03,2011 s-a semnat noul contract valabil 1 an.
As dori sa stiu
- in intervalul 01,02,2011-23,03,2011.ce contract colectiv de munca se aplica
- este obligatoriu ca societate sa fi prelungit vechiul contract pana la semnarea celui nou
- daca am dreptul la prima de nastere, cererea de solicitare am adresat-o unitatii in luna aprilie
va multumesc