avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate adria108

Activitate adria108

Multumesc de raspuns, este un numar de ore 20-21 obligatorii , dar de garzi , nu! Dar daca eu m- am hotarat acum , dupa 10 ani de garzi, ca nu vreau sa mai fac garzi, ca nu mai vreau sa lucrez in plus si nici de noapte, cum pot renunta la contractul de garzi, in afara de motive medicale...Medicii angajati din afara fac putine garzi(1-2) si nici nu pot fi obligati la mai multe pentru ca nu vor si pot renunta oricand la contract.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este un număr de garzi si nu de ore dar este și ceva colegial între medici.
Pe de alta parte, se pot angaja medici pe baza de colaborare pentru a face gărzi.
Soluții juridice se pot găsi de spitale.
Forțarea medicilor de a face mai multe gărzi decât cele minim stabilite constituie un abuz.
Insa, pentru a se evita tot felul de conflicte de natura juridică ar trebui discutat și stabilit amiabil între medici și între medici și conducerea spitalului.
De pilda, duminică se plătește dublu dar probabil ca numai unii medici fac multe gărzi duminica.

Buna ziua! Sunt medic la un spital judetean, cu linie de garda.As vrea sa renunt la garzi din multe motive, dar mi s- a spus de la biroul juridic ca nu pot renunta la garzi decat daca imi dau demisia si din contractul de baza( adica sa plec de tot din spital) .Mentionez ca pentru garzi exista contract separat , (contract individual de munca cu timp partial), dar se mentioneaza ca este facut pentru asigurarea continuitatii actului medical..In acest contract nu scrie nimic despre demisie cu preaviz, decat ca orice conflict legat de suspendare etc se rezolva in instanta....Nu stiu cum sa procedez.Multumesc

Buna ziua.Am si eu o nelamurire.Azi au venit cei de la Primarie sa vada casa finalizata si sa-mi recalculeze taxa autoriz de constructie.Am ramas uimita afland ca pe langa 1800 RON platito acum 2 ani,mai am 900 RON de achitat .Am fost informata ca se iau in calcul suprafata casei ,zona si materialul de constructie(caramida).Si am aflat ca nouam mea casa este evaluata la aprox 130 000 EURO in timp ce pe mine ,real,m-a costat 70 000 euro.De aici si valoarea enorma a taxei pentru autorizatie de constructie si probabil si taxa la Inspectoratul de stat in constructii va fi pe masura.Ce se poate afce?Am inteles ca este valoare stabilita de Consiliul local si asta e.Se poate da in judecata Primaria ca a stabilit valori ireale pentru constructia de locuinte? Nu mi-a cerut nimeni o declaratie cu valoarea reala a constructiei>...Multumesc