avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate bennyone

Activitate bennyone

Am si eu o problema am un proces pe rol si fosta sotie si avocatul acesteia invoca diferite motive sa amine procesul .De cite ori au acest drept si cum se poate cere judecarea in lipsa?
in prima hotarire judecatoreasca mi sa admis o parte din cererea reconventionala.In speta mi s-a acordat drept de vizita de 2 ori pe luna in prima si a 3a saptamina ,dar sotia a introdus apel ca este nemultumita ca desi a depus la dosar o gramada de acte doveditoare ca cel mic ar fi bolnav dar toate inscrisurile sunt obtinute cu o data ulterioara parasiri domiciliului conjugal,nu i s-a aprobat cererea prin care solicita ca cel mic sa imi fie incredintat doar o data la doua saptamini dupa acel program si solicita ca vizitele sa se desfasoare in prezenta ei prezenta ei.ce sanse am sa fiu obligat la palta cheltuielilor de judecata ?
soti-a mea a atacat cu apel o haotarire judecatoreasca si in cerere pretinde ca trebuie sa fiu obligat la plata cheltuielilor de judecata . in ce conditii pot fi obligat ?
Am o hotaraire care nu este definitiva unde se stipuleaza un program de vizita ,dar cu toate acestea fosta sotie mi-a facut apel si nu vrea sa imi dea copilul sa il vad macar deci nu respecta programul stabilit .intrebare :cui pot sa ma adresez (institutie sau ... )ca sa pot sa imi vad copilul deoarece de cite ori am incercat mi s-a interzis acest lucreu si cind l-am vazut in prezenta ei dupa s-a dus si i-a scos diferite certificate medicale ca sa dovedeasca ca sunt un pericol pentru copil
am si eu o problema :Sotia mea a parasit domiciliul conjugal si a luat copilul cu ea intre noi nu este o actiune de divort sau ceva de genul.de cind a plecat mi-a interzis sa imi vad copilul amenintinduma ca daca incerc sa vin sa il iau va avea grija sa ma reclame la politie ca am agresat-o sau ceva de genul numai sa im faca rau .cui ma pot adresa sau ce pot face?
Răspuns la discuția apartament in litigiu
mama ne-a dat pe amandoi in judecata sa anuleze actul prin care ne-a trecut apartamentul ,in speta hoatrarea judecatoreasca.eu sunt de acord va dati seama ca asa am de impartit cu ea un bun la care nu a contribuit cu nimic
Răspuns la discuția apartament in litigiu
nu m-ati inteles .eu vreau ca apartamentul sa ii revina mamei mele intrucit sotia are pretentii la partaj
Răspuns la discuția apartament in litigiu
ce factori?cum ar fi....
Mama mea mi-a trecut in timpul casniciei apartamentul ei printr-o hotarire judecatoreasca ca sa nu mai trecem pe la notar unde se cer o sumedenie de acte ,gresala a fost ca sub presiunea fostei sotii am convins-o pe mama sa ni-l treaca pe numele la amandoi .In proces a fost invocata o chitanta care este datata in anul 2000 an in care eu nu eram cu actuala sotie si prin care eu ma obligam sa ii dau mamei o anumita suma de bani,dar stiti cum se face doar fictiv ca eu nu i-am dat mamei nici un ban.acum vreau sa divortez dar in prealabil mama m-a dat in judecata sa isi recupereze apartamentul la care sotia are pretentii de partaj.am vreo sansa ca mama sa isi redobandeasca apartamentul?