Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in ce conditii pot fi obligat la plata cheltuielilor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in ce conditii pot fi obligat la plata cheltuielilor de judecata

soti-a mea a atacat cu apel o haotarire judecatoreasca si in cerere pretinde ca trebuie sa fiu obligat la plata cheltuielilor de judecata . in ce conditii pot fi obligat ?
In conditiile in care veti pierde litigiul , veti fi obligat la plata cheltuielilor de judecata solicitate de partea adversa si acordate de catre instanta de judecata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In conditiile in care apelul va fi admis, veti fi obligat la plata cheltuielilor de judecata in temeiul art 274 al.1 c.proc.civ.
Art.274
al. 1 Partea care cade in pretentiuni va fi obligata la cerere, sa plateasca cheltuielile de judecata.
Evident ca:
in situatia in care dumneai castiga , dvs platiti .

In conditiile stabilite prin sentinta.
Partii careia i se admite vreo cerere de chemare in judecata sau
vreo calea de atac i se acorda cheltuielile de judecata.
Daca veti pierde in apel, veti fi obligat la plata cheltuielilor de judecata.
Potrivit art. 274 Cod Procedura Civila,partea care cade în pretenţii (adica cea care pierde) va fi obligată, la cerere, să plătească cheltuielile de judecată partii adverse.
Nu puteti fi obligat la plata cheltuielilor de judecata daca pana la prima zi de infatisare recunoasteti pretentiile partii adverse (sotiei) - art.275 Cod Procedura Civila.