avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate pampam00

Activitate pampam00

Buna ziua. de catve saptamani mi s-a terminat perioada de incercare dupa sentinta cu suspendare de mai sus. Am fost azi (miercuri) sa imi scot cazier pt a face permis si a vedea daca a intervenit reabilitare de drept. mi-am explicat situatia la ghiseu si mi s-a spus ca vineri pot veni dupa cazier. asta inseamna ca a intervenit reab de drept si ca voi putea da examen pt permis? sau depinde "ce scrie" in el?
imi cer scuze si va multumesc inca odata
Va multumesc mult
Buna ziua intrebarea mea ar fi urmatoarea.primind hotararea definita in data de 15 ianuarie 2013 de mai jos. cand va interveni reabilitarea de drept? dupa terminarea celor 2ani si 8luni teremen de incercare adica septembrie 2015? sau termenul de incercare incepe doar dupa cei 8 luni de suspendare si atunci reabilitarea intervine dupa 8luni+2ani 8luni adica prin mai 2016?

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art.208 al.1 şi 4 C.pen. cu aplicarea art.320 ind.1 al.7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul P.R. pentru săvârşirea infracţiunii de furt, la pedeapsa de 8 luni închisoare În baza art.86 al.1 din OUG 195/2012 cu aplicarea art.320 ind.1 al.7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul P.R. pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice de către o persoană care nu posedă permis de conducere valabil, la pedeapsa de 8 luni închisoare În baza art.87 al.1 din OUG 195/2012 cu aplicarea art.320 ind.1 al.7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul P.R. pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80g/l alcool pur în sânge, la pedeapsa de 8 luni închisoare În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. inculpatul va executa pedeapsa de 8 luni închisoare În baza art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata prev. de art.82 C.pen., stabilind 2 ani şi 8 luni, termen de încercare. În baza art.359 C.pr.pen. învederează inculpatului consecinţele dispoziţiilor art.83 C.pen. pe durata executării pedepsei. În baza art.71 C.pen, interzice inculpatului drepturile prev. de art.64 lit.a teza II şi b C.pen. iar în baza art.71 al.5 C.pen. pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii le suspendă şi pe acestea. În baza art.14,346 C.pr.pen. constată faptul că partea vătămată D.N. nu se constituie parte civilă. În baza art.191 al.1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 1200 lei, cheltuieli judiciare către stat.
multumesc mult
multumesc mult. si mai repede nu am dreptul la reabilitare nici cum?
Buna, am si eu o intrebarre. primind hotararea definitiva de mai jos in data de 15ianuarie 2013, cand voi avea dreptul de a da examen pt permis de conducere?dupa terminarea pedepsei de 8 luni inchisoare cu suspendare? sau a totalului de 8luni inchisoare cu suspendare plus 2ani termen de incercare? iar daca este cea dea 2-a varianta, am posibilitatea de a cere cumva scurtare acesteia? va multumesc anticipat.

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art.208 al.1 şi 4 C.pen. cu aplicarea art.320 ind.1 al.7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul P.R. pentru săvârşirea infracţiunii de furt, la pedeapsa de 8 luni închisoare În baza art.86 al.1 din OUG 195/2012 cu aplicarea art.320 ind.1 al.7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul P.R. pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice de către o persoană care nu posedă permis de conducere valabil, la pedeapsa de 8 luni închisoare În baza art.87 al.1 din OUG 195/2012 cu aplicarea art.320 ind.1 al.7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul P.R. pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80g/l alcool pur în sânge, la pedeapsa de 8 luni închisoare În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. inculpatul va executa pedeapsa de 8 luni închisoare În baza art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata prev. de art.82 C.pen., stabilind 2 ani şi 8 luni, termen de încercare. În baza art.359 C.pr.pen. învederează inculpatului consecinţele dispoziţiilor art.83 C.pen. pe durata executării pedepsei. În baza art.71 C.pen, interzice inculpatului drepturile prev. de art.64 lit.a teza II şi b C.pen. iar în baza art.71 al.5 C.pen. pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii le suspendă şi pe acestea. În baza art.14,346 C.pr.pen. constată faptul că partea vătămată D.N. nu se constituie parte civilă. În baza art.191 al.1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 1200 lei, cheltuieli judiciare către stat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
buna am si eu niste intrebari. un amic de-al meu a fost "suflat" cu spray paralizant de un alt prieten aflat sub influenta alcoolului fara a fi provocat.fapta fiind vazuta de aproape de 5martori. prietenul vatamat a depus plangere la politie. acest act constituie vatamare corporala?constituie infractiune se pedepseste cu inchisoara cu suspendare?. cel vatamat are si intentia sa ceara despagubiri, e posibil?. se va da amenda cand cel care a folosit sprayul va fi chemat la politie?
deci exista sanse de a primi peste 2 ani in cazul dat?...
Va multumesc