avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate dorel_cri

Activitate dorel_cri

ziua de luni libera e o zi luata din concediul legal, si zilele de simbata nu sunt pontate, nu apar in nici un pontaj , dar la o verificare se vad lucrate ptr. ca avem de intocmit un raport zilnic de activitate care de altel e si monitorizat calculand indicativul de performanta zilnica ptr. fiecare angajat. de altfel zilele de simbata lucrate nepontate neplatite sau recompensate cu alte zile libere sunt de cel putin un an, doar obligativitatea de a ne lua in fiecare zi de luni cite o zi de conceiu e din ianuarie 2012 bineinteles cu continuarea in paralel a sambetelor lucrate.
multumesc, dar as fi dorit un raspuns mai inamanunt , si cum as putea gasii o cale de rezolvare
dar poti fi obligat sa-ti iei in fiecare zi de luni din fiecare saptamana concediu legal? in fiecare saptamana cite o zi??????????? e posibil ca angajatorul sa nu cunoasca situatia si doar seful de zona oblige la acest luncru ptr. ai creste performantele, in privinta lui ce masuri se pot lua? as putea sa-l dau si eu in judecata? mai ales ca indatoririle nostre le depasesc pe cele stipulate in fisa postului si ni se spune tot timpul ca daca nu ne convine sa ne cautam de lucru......... oricum nu are nici o urma de respect fata de noi ceilalti angajati.
ce sanctiune poate primii directorul unei societati , angajatorul , daca te obliga la lucru in fiecare zi de sambata ( nu esti pontat , nu esti platit , nu ti se acorda nici macar o zi libera in locul ei )si in fiecare de luni te obliga sa-ti iei concediu legal, daca chem ITM-ul ce poate sa m-i se intimple?
ce presupune atunci cind o firma este declarata inactiva, ce obligatii are
am primit o instintare de plata de la SC Mellon Romania SA prin care m-i se cere sa achit suma restanta de 674,57 RON aceasta fiind debitul aferent al 32 de facturi emise de Soc. Rom de radio-tv in termen de 3 zile, intrebarea mea este .............. mai suntem obligati sa platim? de ce? ce se poate face?
Răspuns la discuția infidelitate
o noua reclamatie, as putea gasi ceva sa-l pot da in judecata acea persoana?
Răspuns la discuția infidelitate
ok , am inteles , dar impotriva persoanei care intra abuziv in viata privata a unei familii nu se poate face nimic? chiar nimic???nu e prima data cind procedeaza la fel a avut si reclamatie facuta la politie ptr. asa ceva din partea unui membru al altei familii si si-a pierdut atunci si locul de munca................. chiar nu se poate gasii o solutie ptr. a scapa de ea?
Discuție infidelitate
ce se poate face in mod legal si juridic impotriva unei persoane care intra in viata privata a unei familii incercind sa o distruga, determinind ca una din celelalte parti sa devina infidela si in acelas timp sa profite si de stuatia financiara, ducind-ui aproape in pragul divortului
dar conform contractului colectiv de munca unde e stipulat preavizul de 15 zile, nu poti fi dat in judecata ? cu posibilitatea de a pierde si a-ti fi cerute despagubiri catre societate?