avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate fox23

Activitate fox23

inteleg situatia ta, eu am avut norocul sa mai fiu cu 2 persoane
imi mentin si eu intrebarea din posturile precedente referitoare la posibilitatea existentei unei dovezi vide/foto in situatia in care nu a aparut mentionata in PV
daca ma simteam vinovat stateam si eu pe bara si nu ma mai agitam
dar am mai suferit odata un abuz de genul asta, asa cum am scris si mai sus
referitor la intrebarea ta, stai linistit ca nu trebuie sa dai nici un test, astepti frumos sa treaca zilele astea, si dupa aia mergi dupa permis
apropo unde ti s-a intamplat?
azi am fost in locul in care se afla organul in momentul in care m-a oprit si din acea pozitie nici macar nu se vede marcajul trecerii de pietoni, trecerea fiind un pic in vale...
practic el nici nu avea cum sa vada daca era vreun pieton pe trecere sau doar pe strada, am avut doua persoane in masina

intrebarea mea era daca pot exista probe video/foto daca nu au fost mentionate in procesul verbal? eu nu prea vad cum sa existe nefiind mentionate nu prea se poate face legatura intre filmul x si procesul verbal y din moment ce pe proces nu a fost trecut nici un numar de inregistrare video cum s-a intamplat inainte in situatia precedenta
Multumesc pentru promptitudine si lamuriri
Buna ziua
In cursul zilei de vineri 13.01.2011 mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru neacordarea prioritatii pietonilor.
Eu nu am vazut nici un pieton angajat in traversare in momentul in care eu am trecut peste marcajul de trecere pentru pietoni, fapt ce l-am mentionat si pe procesul verbal.
Pe PV apare doar fapta savarsita, fara nici un martor sau vreun nr de inregistrare video.

Daca contest, am nevoie de martor? Exista posibilitatea ca politia sa aibe vreo filmare cu aparatul radar(si daca da, o pot folosi ca proba tinand cont ca filmarea respectiva nu a fost mentinoata in PV?)

Mentionez ca am mai fost victima unui asemenea abuz pe acceasi tema, situatie in care... culmea am fost si filmat, nr inregistrarii aparand pe procesul verbal pe care l-am contestat fiind absolut sigur ca nu era nici un pieton pe trecere si la a doua infatisare politia a trimis niste poze cu un pieton ce pasea pe trecere cand eu eram deja si cu rotile din spate pe zebra, contestatie ce mi-a fost admisa de domnul judecator.

dar in aceasta situatie nu stiu ce sa fac... e cuvantul meu contra cuvantului lui...
am avut un prieten in masina... care spune ca nu a vazut nici un pieton, dar ii e frica sa declare "ca daca era cumva vreunu si nu la vazut el si politia aduce vreo filmare?"