avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate cornel munteanu

Activitate cornel munteanu

Deci, ca sa ma explic si sa rectific unde m-am exprimat gresit. M-am referit strict la acele "mame" care nu vad in copil altceva decat un mijloc bun de razbunare!!! Scuzati pentru exprimarea gresita!!! Si cel putin aceleasi sentimente de scarba le am si fata de tatii care au o atitudine similara. De violenta nu vreau sa discut prea mult - este josnica si denota "micimea" caracterului - merita tot dispretul si pedeapsa cuvenita. DAR NU FOLOSIND UN SUFLET NEVINOVAT!!!
Legea este binevenita - cu toate ca inca stimatele doamne judecator O IGNORA!!! Ce considerati atat de gresit prin faptul ca legea spune ca, copilul nu trebuie sa resimta despartirea parintilor ca pe o ruptura? Sau pentru a avea copilul parte si de tata, sa fiu obligat sa suport BATJOCURA fara sa comentez? Considerati normal (din pacate judecatoarele considera normal!!!), ca un copil sa fie PEDEPSIT FIZIC SI EMOTIONAL pentru ca ii este dor de tata???
Privitor la MAMELE ADEVARATE, ma inchin in fata lor si le sarut mana - indiferent ca sunt regine sau femei de serviciu.
Daca este cineva interesat, pot sa-i spun in amanunt situatia incredibila prin care trec.
In incheiere mai vreau sa imi exprim o parere: cred ca in acest topic s-a folosit gresit "mama" si "tata". Mai corect ar fi fost "parinte" si "pseudoparinte" (adica cel care de fapt se foloseste doar de titlul de parinte).
Pentru ca din pacate, foarte multe "mame" isi folosesc copii ca MIJLOC DE RAZBUNARE!!! Trebuie sa va invatati, stimate doamne, indiferent de cat sunteti de frustrate, ca Dumnezeu a lasat ca un copil sa aibe TATA SI MAMA. Ori dupa cum bine vad, considerati ca doar voi sunteti importante, doar voi contati, doar voi ii cresteti, etc. Tatii trebuie doar sa finanteze. Cata frustrare..... Imi pare rau de voi, dar plang pentru acele suflete nevinovate pe care le folositi ca "OBIECTE de razbunare".
Răspuns la discuția Schimbare nume
Am fost la primarie si m-au trimis la Judecatorie, pe motiv ca acolo trebuie sa fac cererea. La judecatorie mi-au spus sa ma duc la un avocat sa-mi formuleze el nu stiu ce cerere. M-am dus la un avocat... habar n-avea ce trebuie sa faca. M-a trimis si el la primarie ca acolo ar trebui sa depun o cerere...
Discuție Schimbare nume
Ce formalitati trebuie sa indeplineasca o persoana, care la divort a optat pentru pastrarea numelui preluat la casatorie, iar acum, dupa cativa ani de la divort, doreste sa-si schimbe numele in cel de fata?
Multumesc
Buna ziua,
am un program de vizita stabilit de instanta, si anume: "prima jumatate din vacantele scolare". Avand in vedere ca s-a prelungit vacanta cu o saptamana, nu ar fi normal sa am dreptul si la jumatate din aceasta vacanta? Ce sa fac daca mama copilului refuza sa respecte acest lucru pe motiv ca "prima jumatate" a trecut si ... "am ghinion". Eu ma gandesc ca este o vacanta suplimentara... si ar trebui sa am dreptul la jumatate din ea.
Multumesc
Buna ziua, cum as putea face sa ma achit de pensia alimentara dar nu dand bani ci platind direct ce trebuie copilului (scolarizare, imbracaminte, jucarii, alimente, etc. Sunt de acord sa achit si facturi de la locuinta lor). Mentionez ca nu se pune problema ca mama nu are mijloace suficiente. Problema e ca ea foloseste banii in cu totul alte scopuri, iar copilul este total neingrijit si neglijat.
Discuție Partaj
la partaj, cum se stabilesc care bunuri sunt obtinute in timpul casatoriei si care sunt detinute dinainte? Daca ex-partenerul vine cu martori mincinosi, cum pot dovedi ca bunurile mele sunt obtinute cu mult inainte de relatia noastra? Multumesc.
Răspuns la discuția Reducere pensie alimentara
Multumesc pentru raspuns. Nu exista nicio hotarare definitiva si irevocabila. Este vorba doar... de viata mea (adica fiul meu)...
Buna ziua, in cazul in care am multe cheltuieli pentru copil (haine, jucarii), aceste sume se pot reduce din pensia alimentara datorata parintelui caruia ii este incredintat copilul?
Multumesc.

Răspuns la discuția Incredintare comuna?
Fara intelegere amiabila nu se poate obtine incredintarea comuna? Din cate inteleg eu, doar in cazuri bine intemeiate (comportament abuziv, neglijenta, etc) se mai scindeaza autoritatea parinteasca. Exista o brosura cu explicatii referitoare la noua lege la tribunal in care scrie asa. Si totusi... cu toate ca am dovedit ca din toate punctele de vedere, interesul superior al minorului ar fi sa locuiasca cu mine, judecatoarea a decis sa fie incredintat mamei. Este strigator la cer!!!!!!!! Pot da detalii cu motivele pentru care - fara indoiala - interesul Ingerasului meu ar fi sa locuiasca la mine.