Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program de vizita

Buna ziua,
am un program de vizita stabilit de instanta, si anume: "prima jumatate din vacantele scolare". Avand in vedere ca s-a prelungit vacanta cu o saptamana, nu ar fi normal sa am dreptul si la jumatate din aceasta vacanta? Ce sa fac daca mama copilului refuza sa respecte acest lucru pe motiv ca "prima jumatate" a trecut si ... "am ghinion". Eu ma gandesc ca este o vacanta suplimentara... si ar trebui sa am dreptul la jumatate din ea.
Multumesc

... hm... asa se intampla intotdeauna cand se pronunta o hotarare neclara...:hm:

parerea mea este ca : "prima jumatate di vacantele scolare" inseamna de fapt partea de inceput a vacantei si nu partea de sfarsit!

Cel mai bine, pentru a evita discutiile si interpretarile subiective ulterioare, va recomand sa introduceti o noua actiune de stabilire program de vizita copil, prin care sa solicitati termene de vizitare, clare si concise, nu ambigue.
Daca s-ar fi scurtat vacanta, mama era cea care avea " ghinion ". Prima jumatate a vacantei a trecut.
Daca nu reusiti sa va intelegeti amiabil, nu aveti ce face decat sa stabiliti un program mai clar pt viitor.