avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate LYLYK

Activitate LYLYK

Buna ziua,am implinit 48 de ani in luna mai,vechimea in munca este de 25 de ani,la care se adauga cele 24 de luni de plata acontributiilor sociale din somaj.Peste 2luni termin somajul,iar in acest timp caut,caut un loc de munca,insa este foarte greu.
-exista un avantaj pt. angajator daca angajeaza persoane de varsta mea,
-pe ce perioada de timp ar trebui sa am unCIM,ca sa beneficiez din nou de somaj,
-presupunand prin absurd ca as putea sa-mi platesc singura contributiile catre stat care ar fi acestea si pe ce perioada, ca sa beneficiez de somaj,
-cum m-ar afecta acestea la anii de pensie?SUGERATI-MI CEVA MAI BUN!!!! MULTUMESC ANTICIPAT!!!
Buna ziua,din luna aug. ma aflu in somaj,intre timp mi-am deschis un I.I.si lucrez la beneficiar pe baza de comision(nu am depasit 500 ron,indicele social),insa a intervenit o problema de sanatate,nu sunt imobilizata la pat,dar am concediu medical.
1.Ce trebuie sa fac cu somajul?
2.Pot sa mai lucrez la beneficiar in perioada de cm?
Buna seara, am fost disponibilizata de curand.La somajul pe care-l voi primi se adauga siOUG116/2006 MODIFICATA SI REVIZUITA.Spre bucuria mea, am gasit un loc de munca, numai 2 ore pe zi.Va rog,sa-mi spune-ti ce formalitate trebuie sa inchei cu patronul ca sa fim amandoi in regula,iar eu sa nu-mi pierd somajul si nici oug116?
MULTUMESC!