avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate ccaammyy2011

Activitate ccaammyy2011

Ajutati-ma va rog cu un raspuns in urmatoarea problema:lucrez la o firma de constructii care imi mai platrateste orele suplimentare,spun imi mai plateste pt ca nu am niciodata habar cate ore imi plateste si daca mi le plateste pe toate tinand cont ca in luniile in care aveam mult mai multe ore suplimentare suma in plus peste salariul meu era aceeasi.Am inteles de la asa zisa doamna care se ocupa de salarii ca prin profilul firme si prin contractul colectiv de munca orele suplimentare de sambata nu se platesc dublu ci normal....care normal in situatia in care niciodata nu mi se da o explicatie si mi se arunca 2 vorbe si faptul ca salariul meu este calculat ok.Concret nu am habar cum se calculeaza orele suplimentare si daca exista un numar limitat de ore suplimentare care se platesc?In plus luna trecuta am avut 6 zile de concediu de odihna si luna aceasta la salariu....surpriza a fost ca mi-am luat doar salariul de baza nici o ora suplimentara pe zilele lucrate...de ce nu zice nimeni nimic....help!
Multumesc
Răspuns la discuția debransare colterm tm
Buna ziua,
Ma aflu in situatia in care depun saptamana asta actele pt debransare la colterm iar administratora blocului cand mi-a semnat actele si mi-a dat procesul verbal prin care asociatia este de acord cu debransarea(proces verbal care trebuie dus la colterm )mi-a scris in P.S. ca sunt obligata sa platesc 10% din caldura pt spatiile comune(adica pt un calorifer de la parter care nu ma incalzeste pe mine cu nimic,eu fiind la et.4 si nici nu mai am tevi in ap).Este legal sa platesc atat?Eu nu vreau sa platesc dar cica asa zice coletrmul?Cunoaste cineva legea care zice asta?sau e legea administratoarei?
Multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția debransare colterm tm
Multumesc pt raspuns "carol_lorac" ....am o curiozitate:cui trebuie sa prezint eu "acordul de acces",ca ma bate gandul sa nu mai reinoiesc nimic(nu de alta dar in tm se sta la cozi ore bune ca sa reusesti sa vb 5 min cu vreuna care vine din pauza de cafea....).Eu am gaz in apartament,am un acord expirat e drept dar de ce ii intereseaza pe careva cd am pus eu centrala ....intreb si eu.Trebuie aratat cuiva acordul?Sau vin cei de la gaz sa verifice asta?
Multumesc
Răspuns la discuția debransare colterm tm
Buna ziua,
Tin sa va multumesc tuturor pt raspunsuri si sper sa gasesc raspunsul la inca o problema la voi:apartamentul in care locuiesc are proiect de gaz atat menajer cat si pt centrala(aviz de la e-on gaz)dar este obtinut de fostul proprietar de la care am cumparat ap.,aviz obtinut din 2008.Eu ca sa imi pun acum centrala am nevoie de inca un proiect si inca o avizare sau trebuie doar sa atasez contractul de vanzare-cumparare?Presupun ca la e-on gaz sunt legala...nu?
Multumesc
Buna ziua,
Va ro sa imi spuneti cat este de legat ca colterm timisoara sa nu aprobe dosarul pentru debransarea de la reteaua lor?Daca ii dau in judecata pot obtine un aviz favorabil?Sau exista o alta solutie ?(nu ar fi prea indicat sa imi pierd bani si timp prin judecati).
Alta problema ar fi in cazul in care administratorul + presedintele blocului refuza sa semneze,este legal?Au dreptul sa ma impiedice sa pun centrala intr-un apartament in care sunt proprietar?
Multumesc