avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate david ionica

Activitate david ionica

Va multumesc mult si va doresc un an foarte bun, cu spor in tot ceea ce intreprindeti.


Buna ziua. Am urmatoarea problema:
Sunt admin la o Asoc de Proprietari si Soc de Termoficare mi-a trimis un Contract pe care doreste sa-l semneze Presedintele Asociatiei.
Totusi proprietarii doresc sa se adauge:
1. un punct in care sa precizeze temperatura ambientala pe care o va asigura in apartamentele din condominiu. Nu putem sa acceptam sa mai distribuie agentul termic cu 41grade C din Punctul Termic asa cum au distribuit si afara era -1grad, blocul este cap de coloana si agentul termic ajungea cu 36grade C la intrare in bloc. Nu putem refuza plata facturii daca nu sunt parametrii prevazuti in Contract. Ei spun ca asa este Contractul cadru dar sigur ca se pot aduce imbunatatiri la Contract.
2. Au modificat temp apei calde pe care o vor furniza functie de consum. In Contractul Cadru scrie clar intre 55-60 grade C fara alte mentiuni. Ei spun :
a) minim 50grade C;
b) minim 45 grade C in conditii de consum redus.
3. In Anexa 3 - Conditii de calitate si Legislatia aplicabila dau parametrii pentru furnizarea apei calde dar pentru incalzire nu dau nimic;
4. Anex 4 cu schite.
Soc de Termoficare refuza orice fel de modificare. Putem Refuza semnarea Contractului? Cred ca ar trebui sa discutam si sa cadem la un acord asupra punctului cu incalzirea in principal.
Buna ziua. Am marea rugaminte sa-mi spuneti daca pentru pensionara la limita de varsta si angajata cu Contract de Munca angajatorul este obligat sa plateasca contributia la somaj? Dar pentru o persoana pensonata,cu contract de mandat care are indemnizatie se plateste contributie la somaj? la concedii medicale? Va multumesc mult.
Discuție Decl 101
Buna ziua. Va rog, pentru asociatie de proprietari care declaratie 101 trebuie sa completez. Am venituri din chirii si am vazut ca sunt mai multe tipuri de declaratiie 101.. Va multumesc.
Discuție Vector fiscal
Buna ziua. Sunt administratora la asociatie de proprietari. In anul 2016 s-a dat lege pentru ca si asociiatiile sa declare veniturile in decl101 chiar daca nu se impoziteaza. Am declarat in vectorul fiscal, chiar daca de fapt nu la orice venituri se referea legea ci numai la cele rezultate din exploatarea cladirii. Noi , administratorii nu am cunoscut acest amanunt principal si am declarat si venituri din penalizari. Acum am vrut sa modific vectorul fiscal si mi-a spus de la ANAF ca primesc amenda daca declar ca nu am venituri incepand cu 01.01.2018. Ma puteti ajuta sa reglez aceasta situatie? Va multumesc.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati. Sunt administratora la o asociatie de proprietari si am urmatoarea situatie:
-Conform Codului Fiscal trebuie sa depun D112 la 3 luni. Anii anteriori, am mers in fiecare an pana la 30 ian si am modificat vectorul avand mai putin de 3 angajati am optat pentru transmiterea lunara a D112. Acum 2 ani, d-na de la Vector fiscal mi-a spus ca nu este nevoie sa depun anual daca nu sunt modificari si nu am mai depus vectorul in acest sens. Astazi am mers sa modific vectorul in sensul ca nu trebuie sa mai declar somajul si mi-a spus ca-mi da amenda ca nu am declarat modificarea perioadei de transmitere. Va rog sa-mi spneti cum este corect? Trebuie pana la 15 ian sa transmit 010 in fiecare an cu perioada de transmitere? Va multumesc, o zi frumoasa.
Discuție Declaratia 101
Buna seara. Va rog sa ma sprijiniti in completarea declaratiei 101. Precizez ca sunt admin la o asociatie de proprietari si veniturile asociatiilor nu sunt impozitate conf. Legii 230/2007 si al Codului fiscal actualizat art. 15, atunci cand sunt folosite la reparatii ori la imbunatatirea conf termic. Am deschis decl. si nu vad unde pot sa ma incadrez.Va multumesc.
Buna seara. Am si eu o mare nelamurire. Am intrat pe D112 (am descarcata versiunea din 19.08.2015) si am lucrat pentru luna ianuarie 2016. Am constatat ca la actualizarea datelor, mi-a dat contributia la pensii din partea angajatorului cu
20, 8%, cu toate ca totalul salariilor brute este corect preluat si mentiunea este corecta : conditii normale de munca.Ar fi trebuit cu 15,8% ca am vazut in codul fiscal ca nu s-au modificat procentele. Contributiile de la angajat sunt preluate corect:10.5%.Va rog, daca puteti sa-mi spuneti ce pot sa fac? Va multumesc.
Daca locueste, fiica mea, in SUA de 11 ani si are domiciliul in Romania , este cetatean roman, platesc CASS pentru ea? De 11 ani, nu a venit in tara niciodata. Are copil de 5.5 ani , acolo a nascut , acolo primeste copilul educatie, nu primeste nimic de la statul roman. Va multumesc.
Discuție Revisal
Va rog, daca se poate, as dori sa stiu ce obligatii are angajatorul atunci cind o angajata ramane insarcinata. Dupa primul control medical prin care se certifica faptul ca angajata este gravida angajatorul are obligatia de a anunta ITM-ul? Ce obligatii are angajatorul? Va rog indicati-mi legislatia. Va multumesc.=D>