avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate stancugheorghe

Activitate stancugheorghe

Multumesc frumos.
Buna ziua,poate cineva sa-mi spuna va rog: am condus anul trecut auto personal cu numerele retrase pentru neperfectarea actelor pe numele meu. Am trecut prin procedura specifica si dupa aproximativ 9 luni dosarul penal s-a solutionat cu amenda administrativa. Am mers la ghiseul pentru restituirea permisului si mi s-a spus ca trebuie sa merg in audienta la comandant. Dupa audienta acesta mi-a comunicat sa vin peste 2 zile sa-l ridic. Eu lucrez in strainatate si nu am stat sal scot,comandantul zicandu-mi ca nu este problema daca o sa-l scot cand vin in tara. De atunci au trecut 10 luni si cineva mi-a zis ca e posibil ca acesta sa se anuleze daca nu al ridic in termen de un an. Va rog sa-mi spuneti daca acest lucru este posibil,multumesc frumos.
Discuție Dosar penal
Buna ziua,poate cineva sa-mi spuna va rog ce mi se poate intampla pentru ca mi s-a itocmit dosar penal pentru ca am condus auto personal dupa ce mi s-au retinut numerele si talonul pentru neperfectare de acte in termen de 30 zile de la data actului de vanzare-cumparare.Mi s-a eliberat o dovada precum ca mi s-au retinut,dar era fara drept de circulatie,lucru care m-a socat cand am aflat.Ma intorceam de la munca din strainatate si eram la multi km de casa cand m-au oprit si mi-au retinut actele. D:sorry:upa aceea am fost din nou oprit de un alt echipaj si pentru ca nu aveam nr,mi s-a itocmit DP. Acum,am primit citatie,la 3 luni de la data intocmirii si mi se cere sa ma prezint la pol judiciara,cu avocat sau din oficiu,ca sant urmarit sub aspectul infractiunii prevazute de art 85,alineat4. Sant in stare de soc,lucrez ca tipograf in strainatate si o sa ma prezint la pol. Va rog foarte mult,daca cineva poate sa-mi spuna ce mi se poate intampla,e posibil de puscarie??acest articol asta prevede. Nu am avut niciodata probleme cu pol. O sa-mi caut un avocat,dar nu mai pot sa dorm,sant distrus....Se poate rezolva in alt fel,decat condamnare? va multumesc,cu respect.: