avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate carmenms

Activitate carmenms

Răspuns la discuția calcul penalitati
Va rog frumos sa-mi specificati daca stiti , Legea care prevede acest lucru si anume ca penalizarile nu se penalizeaza in privinta cheltuielilor la intretinere restante .
Am si eu o nedumerire si cer ajutorul pentru aceasta. Este legal si corect sa se calculeze penalitati la penalitati? Totodata va rog frumos sa-mi precizati si legea sau art. care nu permite acest lucru. Va multumesc si astept raspunsurile Dvs.
Răspuns la discuția lamurire
As fi deosebit de incantata daca NU as mai primii raspunsuri de la moderator elga50 . Sincera sa fiu as dori raspunsuri de la consilieri juridici si avocati .
Nu va debusolati , exista un proiect de lege in legatura cu legea175/2010 care prevede prelungirea perioadei de aplicare pana in 2012 , tocmai datorita faptului ca multi restantieri NU au putut beneficia de aceasta lege datorita birocratiei si refuzului din partea presedintilor de asociatie si comitetelor executive de a aplica legea 175/2010 .
Discuție lamurire
OUG 29/2011 se aplica si in cazul restantierilor din cadrul asociatiei de proprietari ? Mentionez ca am fost data in judecata pentru neplata cheltuielilor comune , s-a obtinut executare silita cu poprire pe salar iar sumele retinute s-au distribuit astfel:
-cheltuieli de executare silita
-contravaloare timbre judiciare
-cheltuieli cu avocatul
-penalizari
-restante
Conform OG 29/2011 pot solicita ca suma poprita sa acopere strict restantele , apoi penalizarile , cheltuieli cu avocatul si restul platilor care sunt semnalate in sentinta ?
Unde sa-l reclam pt deranj ?
Buna ziua . Doresc sa va pun doua intrebari : 1) Exista o lege care obliga magazinele alimentare sau cabinetele medicale, care isi desfasoara activitatea la parterul blocului sa aiba acces separat decit cel existent ? 2) Cum pot sa-l oblig pe Domnul doctor cu cabinetul medical la parterul blocului sa-si faca intrare proprie pentru pacientii care vin la consultatie , deci respectivii pacienti sa NU mai foloseasca intrarea principala in bloc ? Va multumesc .
Buna ziua . Am cateva intrebari ; 1) Ce obligatii are un Presedinte de asociatie ? 2) Dar cenzorul ? In cazul in care de mai multi ani (3-4) , listele de cheltuieli nu au fost semnate de catre presedinte si nici de vreun cenzor sau comisie de cenzori as putea apela , la NErecunoasterea sumelor existente si sa cer in instanta o expertiza financiar-contabila care sa-mi certifice ca intr-adevar acele sume sunt corecte? Si daca pot sa cer in instanta , ca asociatia sa plateasca aceasta expertiza , deci si eu. Va multumesc si astept raspunsurile d-voastra .
Răspuns la discuția Legea 175/2010 se va mai aplica?
Am citit si tot nu pot sa-mi dau seama daca a intrat in vigoare prelungirea perioadei de aplicare al legii 175 / 2010 . Va rog fiti mai explicit . Va multumesc .
Va rog binevoiti a-mi raspunde la urmatoarele intrebari : Proiectul de lege privind prelungirea perioadei de aplicare al legii 175 / 2010 a intrat in vigoare ? Daca nu este in vigoare . se v-a putea intampla acest lucru sau nu ? Va multumesc si va doresc o duminica placuta in continuare si o saptamana cu realizari .