avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate inefabilu

Activitate inefabilu

Răspuns la discuția recuperare taxa auto
inefabilu a scris:

Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu recuperarea taxei de poluare. Am achizitionat un autoturism nou de la o reprezentanta Renault pe data de 30-06-2010. Am achitat taxa de poluare in valoare de 3262 lei pe data de 15-09-2010. Apoi am depus o cerere de restituire a taxei de poluare si am primit un raspuns negativ de la ANAF IASI pe data de 16 septembrie 2011. Din ce stiu eu urmatorul pas este actionarea in instanta. Este cumva un termen de 30 de zile de la primirea raspunsului negativ de la Finante pana cand ii pot da in judecata ? Adica daca eu am primit raspunsul pe 16 septembrie 2011 trebuie sa ma grabesc pana pe 16 octombrie 2011?

Va multumesc anticipat



Ma ajuta careva cu un raspuns va rog?

Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu recuperarea taxei de poluare. Am achizitionat un autoturism nou de la o reprezentanta Renault pe data de 30-06-2010. Am achitat taxa de poluare in valoare de 3262 lei pe data de 15-09-2010. Apoi am depus o cerere de restituire a taxei de poluare si am primit un raspuns negativ de la ANAF IASI pe data de 16 septembrie 2011. Din ce stiu eu urmatorul pas este actionarea in instanta. Este cumva un termen de 30 de zile de la primirea raspunsului negativ de la Finante pana cand ii pot da in judecata ? Adica daca eu am primit raspunsul pe 16 septembrie 2011 trebuie sa ma grabesc pana pe 16 octombrie 2011?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția RECUPERARE TAXA AUTO MASINA NOUA
Buna ziua. Am achizitionat un Renault Megane nou de la un dealer din Iasi si am platit taxa de inmatriculare in iulie 2010. Pot avea succes daca incerc sa recuperez taxa sau e valabil numai pentru taxele platite pentru masinile second hand ?

Multumesc anticipat
Si ce inseamna concret ca bunica sa iasa din indiviziune? Trebuie sa intocmeasca anumite documente ?
Bunicul meu a decedat acum 11 ani. Bunica vrea sa-i dea mamei mele o bucata de teren din curtea unde locuieste pentru a-si construi o casa. Actuala gospodarie e formata dintr-o casa si o bucatarie independente. Bunica vrea sa cedeze terenul unde e amplasata bucataria pentru ca mama sa demoleze bucataria si sa construiasca o casa noua. Cum trebuie sa procedeze bunica ? Mama mai are un frate, o sora si un frate decedat cu 2 copii? E necesar acordul fratilor mamei sau nepotilor (in cazul fratelui decedat) pentru ca bunica sa poata ceda terenul mamei?