avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate di-giv

Activitate di-giv

Răspuns la discuția Verificare exclusivitate marca
De exemplu, eu inregistrez marca cartofi si cartofi.ro

Asta inseamna ca nimeni nu mai poate folosi acesti termeni sau eu pot folosi aceasta marca dar nu exclusiv, si altcineva poate folosi acesti termeni fara a avea o marca inregistrata?

Va multumesc pentru raspunsul dvs.

sau ca o paralela eu inregistrez ca marca numele site-ului firmei dvs. eu la randul meu ma numesc la fel dar am un cabinet veterinar sau tot de consultanta.

Inregistrarea marcii cabinetnume si cabinetnume.ro imi da dreptul sa utilizez numai eu acesti termeni (exclusiv) sau le putem folosi impreuna?
Răspuns la discuția Verificare exclusivitate marca
Va referiti sa sun la OSIM sau sa fac documentarea online?

Am cautat deja pe site-ul OSIM, am gasit marca dar nu spune nimic daca este exclusiva.

Multumesc pentru raspuns.
Cum pot verifica daca o marca este exclusiva?
Multumesc pentru raspuns.

Ati mentionat ca pot face opozitie, dar citind legea 84 republicatat in 2010 si consultand forumularul de opozitie nu am gasit baza legala pentru argumentarea opozitiei.

Sunt 100% sigur ca inregistrarea ca marca a numelui domeniului meu este exact pentru a-mi prelua domeniu.

Apreciez orice sfat si ajutor in formularea opozitiei.

Multumesc
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:

Detin un domeniu de mai mult de 5 ani pe care l-am dezvoltat si care are utilizatorii sai. Domeniul este de genul numegeneric.ro (numegeneric = un cuvant din DEX).

Am fost contactat de o persoana ce reprezinta o companie ce detine marca inregistrata pe numegeneric si a depus cerere de inregistrare pentru marca numegeneric.ro. Firma detine marca doar de 1 an de zile pentru numegeneric

Pot formula opozitie la inregistrarea acestei marci si pe ce baza legala avand in vedere ca eu nu am nici o marca inregistrata aferenta numegeneric.ro ?

Imi pot proteja domeniul sau dupa ce firma respectiva obtine marca inregistrata pot pierde domeniul?

Mentionez ca firma de care vorbesc detine si domeniul numegeneric.net achizitionat ulterior domeniului numegeneric.ro

Va multumesc si astept cu interes raspunsurile membrilor. comunitatii avocatnet.ro

PS: Ca exemplu numegeneric.ro poate fi cartofi.ro