Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Verificare exclusivitate marca
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Verificare exclusivitate marca

Cum pot verifica daca o marca este exclusiva?
Puteti face o cercetare documentara fie la OSIM fie prin intermediul unuia din consilierii in proprietate industriala inscrisi la Camera Nationala a Consilierilor.
Bafta.
Va referiti sa sun la OSIM sau sa fac documentarea online?

Am cautat deja pe site-ul OSIM, am gasit marca dar nu spune nimic daca este exclusiva.

Multumesc pentru raspuns.
Stimate Domn,

Cred ca e vorba de o neintelegere.
Eu ma refeream la ideea de a afla daca o marca poate fi sau nu inregistrata in ROmania.
Ce intelegeti dvs. prin a fi exclusiva?

Multumesc pentru lamuriri.
De exemplu, eu inregistrez marca cartofi si cartofi.ro

Asta inseamna ca nimeni nu mai poate folosi acesti termeni sau eu pot folosi aceasta marca dar nu exclusiv, si altcineva poate folosi acesti termeni fara a avea o marca inregistrata?

Va multumesc pentru raspunsul dvs.

sau ca o paralela eu inregistrez ca marca numele site-ului firmei dvs. eu la randul meu ma numesc la fel dar am un cabinet veterinar sau tot de consultanta.

Inregistrarea marcii cabinetnume si cabinetnume.ro imi da dreptul sa utilizez numai eu acesti termeni (exclusiv) sau le putem folosi impreuna?
di-giv, utilizator
Inregistrarea marcii se face pe clase. Pentru clase diferite pot coexista marci identice.
Marcile, chiar daca sunt inregistrate, pot fi folosite si de altii pana cand titularul marcii descopera folosirea neautorizata.
De asemenea, pentru a fi sigur ca aveti o marca exclusiva pe teritoriul RO, cautarea pe site-ul OSIM nu este suficienta. Sunt 3 institutii care acorda marci pe teritoriul RO: OSIM, OMPI si OHIM.