avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate GMarin

Activitate GMarin

Buna ziua.
In ce conditii pot cere stramutarea unui dosar ? Am un dosar cu penalitati pentru neindeplinirea obligatiei de a face si am suspiciunea ca nu mi se va da cistig de cauza.
Multumesc !
Răspuns la discuția teren gradina fara acte
Buna ziua. In continuarea curtii am un teren intravilan de 116o mp ocupat cu padure si pasune pentru care nu am acte si nu am platit impozit. Un topograf mi-a facut planul, am dat o declaratie notariala ca sunt de acord cu masuratorile. Cum trebuie sa procedez pentru a-l putea inscrie in CF ?
Este foarte clar raspunsul. Multumesc !
Buna ziua.
M-am pensionat in data de 23.03.2020, am primit decizia de pensionare si, conform legislatiei, mi s-a aplicat coeficientul de corectie a punctului de pensie de 1,41. Daca eu lucrez pina in martie 2021 si atunci solicit recalcularea pensiei mi se pastreaza coeficientul de corectie de 1,41 sau mi se recalculeaza pensia cu coeficientul care va fi valabil in 2021 ?
Multumesc !
Buna ziua.
Despre pensionare pentru limita de virsta cu reducerea virstei standard de pensionare (am 2 ani reducere pentru cei 11 ani lucrati in grupa a II-a).
Buna ziua.
Sunt nascut la 29.11.1956, lucrez la o SA de 37 ani si 8 luni iar in data de 23.03.2020 (la virsta de 63 ani si 4 luni) am depus dosarul de pensionare pentru limita de virsta (am 11 ani lucrati in grupa a II-a, 5 ani facultate la zi si 9 luni stagiu militar). Cind am depus dosarul de pensionare am mentionat ca lucrez si mi s-a spus ca pot sa lucrez in continuare si ca decizia de pensionare isi va face efectul de la data de 23.03.2020.
Am intrebat angajatorul in ce conditii pot sa-mi fac lichidarea si acesta mi-a spus ca, pentru a putea beneficia de ajutorul care se acorda la pensionare, numai in baza deciziei de pensionare.
In aceste conditii pentru perioada de la depunerea dosarului de pensionare si pina la primirea deciziei si incetarea raportului de munca pot sa primesc si pensia si salariul ?

Va multumesc !
Buna ziua.
Am virsta de 63 ani si 4 luni. La 63 de ani puteam sa ies la pensie pentru limita de virsta (am lucrat 11 ani in grupa a II-a si am 2 ani reducere). Acum, cu nebunia asta cu virusul, m-am enervat si am depus dosarul de pensionare. De la casa de pensii mi s-a spus ca voi primi pensia incepind cu data cind am depus dosarul. Am spus ca eu lucrez inca si mi s-a spus ca pot sa lucrez cit vreau....
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. In ce conditii pot incheia relatiile de munca cu actualul angajator amiabil (am niste beneficii la pensionare) nu prin demisie ? As vrea sa fac acest lucru cit mai repede posibil.
2.Daca eu as dori as putea sa lucrez pina la 65 de ani (ma intereseaza daca angajatorul ma poate forta sa-mi fac lichidarea) ?
3.In aceasta perioada as primi si pensia si salariul ? Daca da, acesta ar insemna niste impozite suplimentare ?
4.Pentru perioada de la depunerea dosarului de pensie pina la incetarea activitatii se mai face actualizarea la decizia de pensionare initiala ?
Răspuns la discuția Renuntare la un capat de cerere.
Imi este teama ca instanta de la recurs sa nu considere, ca si cea de la apel, ca in acest fel ma despagubeste de 2 ori si sa-mi respinga recursul. Nu as vrea sa pierd acesti bani si nici nu mai am alta cale de atac.
Multumesc mult !
Buna ziua.
In urma cumpararii unei case de la un dezvoltator imobiliar am deschis un dosar pe contencios administrativ si fiscal, litigii cu profesionistii, cu 2 capete de cerere;
1.Obligatia de a face.
2.Despagubiri materiale pentru ce nu s-a executat sau s-a executat prost.
A. La fond Tribunalul accepta cele 2 capete de cerere si hotaraste:
1.Obliga dezvoltatorul sa faca
2.Obliga la plata sumei conform expertizei tehnice, care are in componenta si 55.000 lei reprezentind valoarea pentru capatul de cerere 1. Pe scurt il obliga si sa faca si sa-mi platesca despagubiri pentru ca nu a facut.
B. La apel, Curtea de Apel hotaraste (mentionez ca nu am primit inca motivarea si nu am decit informatia de pe site):
1.Mentine obligatia de a face
2.Accepta plata despagubirilor dar in valoare mai mica cu 55.000 lei.
Cu drept de recurs la ICCJ in 30 zile.
Intrebarea este urmatoarea:
Cind fac recursul pot sa renunt la capatul 1 de cerere (respectiv obligatia de a face) si sa solicit sa-mi aprobe plata despagubirilor de 55.000 lei ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune (mostenire).
Nepoata si cu mama ei nu au ce sa dezbata in urma decesului tatalui respectiv sotului.
Deci va trebui sa dezbatem intii succesiunea in urma decesului soacrei si apoi cea in urma decesului socrului.
Raspunsurile au fost foarte clare si va multumesc mult !