Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modalitatea de recalculare a pensiei.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modalitatea de recalculare a pensiei.

Buna ziua.
M-am pensionat in data de 23.03.2020, am primit decizia de pensionare si, conform legislatiei, mi s-a aplicat coeficientul de corectie a punctului de pensie de 1,41. Daca eu lucrez pina in martie 2021 si atunci solicit recalcularea pensiei mi se pastreaza coeficientul de corectie de 1,41 sau mi se recalculeaza pensia cu coeficientul care va fi valabil in 2021 ?
Multumesc !
Ramane punctajul mediu anual din decizie cu indicele de corectie de 1,41.
Pentru stagiul adaugat(ceea ce veti mai lucra) nu veti mai primi indice de corectie.
Este foarte clar raspunsul. Multumesc !
buna ziua
o rugaminte mama mea s a pensionat anticipat dupa 30 de ani de munca cu un coeficient 1.02 iar acum la drept i s a pastrat acelas coeficient mic este corect?
va multumesc frumos
Da. Este corect.
Niciodata indicele de corectie nu a fost 1,02.
A fost de la 1,06, in sus.
Carp Mircea, utilizator