avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modalitatea de recalculare a pensiei.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modalitatea de recalculare a pensiei.

Buna ziua.
M-am pensionat in data de 23.03.2020, am primit decizia de pensionare si, conform legislatiei, mi s-a aplicat coeficientul de corectie a punctului de pensie de 1,41. Daca eu lucrez pina in martie 2021 si atunci solicit recalcularea pensiei mi se pastreaza coeficientul de corectie de 1,41 sau mi se recalculeaza pensia cu coeficientul care va fi valabil in 2021 ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:06, 14 Octombrie 2020
Ramane punctajul mediu anual din decizie cu indicele de corectie de 1,41.
Pentru stagiul adaugat(ceea ce veti mai lucra) nu veti mai primi indice de corectie.
Este foarte clar raspunsul. Multumesc !
buna ziua
o rugaminte mama mea s a pensionat anticipat dupa 30 de ani de munca cu un coeficient 1.02 iar acum la drept i s a pastrat acelas coeficient mic este corect?
va multumesc frumos
Da. Este corect.
Niciodata indicele de corectie nu a fost 1,02.
A fost de la 1,06, in sus.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2020
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiilor Justitiarul711 Justitiarul711 Am inteles ca celor care au iesit la pensie in perioada 2011-2013 li se vor recalcula pensiile. Pentru aceasta trebuie ca pensionarul sa faca o cerere sau se ... (vezi toată discuția)
Munca după pensionare anticipată florinm58 florinm58 Am mare nevoie de un sfat priceput si sincer ,am fost sfatuit sa-mi depun dosarul de pensie anticipata ptr. ca acum , anul acesta sunt niste calcule mai ... (vezi toată discuția)
Pensii dupa 23 ianuarie 2013 burgheauam burgheauam Buna ziua,cei pensionati din septembrie 2013 primesc majorari? (vezi toată discuția)