avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate ioananica

Activitate ioananica

Răspuns la discuția Timbru de Mediu Castigat !
Ne puteti spune motivarea in solicitare?
Buna ziua

In 2013 s-a intocmit un dosar de executare silita - poprire pe salariu - pentru suma de 3000 euro + 2000 ron cheltuieli de executare.
Acum in 2016 am solicitat un sold de la executor.La data solicitarii cheltuielile de executare au fost integral platite iar din debit a mai ramas 500 euro Soldul comunicat de ei este soldul care il am si eu dar la care s-a adaugat "actualizare debit" cu 1500 euro.
Am solicitat o explicatie si mi s-a comunicat ca acesta este soldul comunicat de creditor si asa au actualizat si ei iar referitor la dobanzi si penalitati sa vorbesc cu creditorul.
Creditorul imi spune ca lamuririle mi le ofera executorul Cerc inchis.
1.Daca s-a transmis titlu executoriu mie si la angajator cu sumele datorate , pe parcursul executarii acestea mai pot fi modificate ? (sold initial 3000 si dupa 3 ani actualizare sold cu +1500 euro)
2.Se poate ca dupa 3 ani de plata la un debit de 3000 euro sa vina dobanzi si penalitari de 1500 euro ?
Multumesc

Buna ziua
Societatea emite pentru doi clienti diferiti chitanta cu aceeasi serie si numar.
(chitanta dublata ca si serie si numar dar cu sume diferite si beneficiari diferiti)
Care sint obligatiile societatii in aceasta situatie ? Ele nu mai pot fi anulate deoarece au fost deja inregistrate in contabilitate.
Multumesc
Buna ziua
As dori sa stiu daca are cineva contractul de prestari servicii contabilitate - modelul de la CECCAR - dar in limba engleza.
Multumesc anticipat
Buna ziua

Este vorba despre o situatie scolara in care la final de an consiliul scolar decide scaderea notei la purtare pentru 2 elevi.Problema consta in faptul ca din cei doi elevi sanctionati doar unul si-a prezentat situatia in fata consiliului Celalalt nu a participat si asta deoarece nu a luat la cunostinta de intrunirea respectiva (ffind spitalizat).Profesorii spun ca au trimis scrisoare cu confirmare de primire.Problema este ca nu am primit deloc o astfel de scrisoare nici pentru chemarea la intrunire nici pentru comunicarea rezultatului.Am inteles ca scrisoarea s-a intors iar pe confirmare scrie ca nu am fost gasita acasa.Doresc sa fac contestatie Am inteles ca normal se poate in 30 zile de la data primirii documentului de instiintare Eu nu am primit Am aflat acum dupa citeva luni de aceasta decizie.Se mai poate face contestatie Totodata daca ei nu am semnatura mea de luare la cunostinta ,actul/decizia este valida ? Am incercat sa contactez inspectoratul dar nu am gasit raspuns.Am cautat Regulamentul de desfasurare al Consiliilor profesorale dar de asemenea nu am gasit.
Cu respect.
Notificarea am primit-o prin 2004.De fapt ea venise pentru promitentul-vanzator ,lui ii era adresata .Era in perioada in care ma pregateam de amenajari si eram la garsoniera.Asa am aflat de aceasta situatie



In 2003 am incheiat o “Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare” pentru o garsoniera.

Este vorba despre un bloc de locuinte al MAPN date in chirie angajatilor acestora si pentru care la data incheierii actului de catre mine la notar , locuintele din imobilul respectiv incepusera sa se vinda catre chiriasi.

Promitentul vanzator se afla la acea data in chirie intr-o garsoniera din acel imobil.din 1995 conform contractului de inchiriere incheiat intre el si proprietar.

Actul incheiat suna in felul urmator :

Promisiune bilatrala de vanzare-cumparare

Subsemnatii:
-...in calitate de promitent-vanzator si
-...in calitate de promitent-cumparatoare,incheiem prezenta promisiune bilaterala de vanzare-cumparare,in urmatoarele conditii:
Subsemnatul,promitent-vanzator,.......,ma oblig sa vand promitentei –cumparatoare....,in termen de 5 zile de la data dobandirii de catre subsemnatul,apartamentul nr...,de pe scara...,a blocului de locuinte nr...,situat in Mun...,str.....compus din una camera si dependinte cu cota parte din partile de uz comun,in care intra si terenul aferent constructiei.”
Subsemnata,promitent-vanzator......detin in chirie apartamentul mai sus descris,conform Contractului de inchiriere nr.......;Pentru cazul neincheierii contractului de vanzare-cumparare,din culpa mea,ma oblig sa achit promitentei cumparatoare,contravaloarea unui apartament situat in aceeasi zona,compus din una camera si dependinte,iar in caz contrar,sa fiu executat silit cu privire la obligatia mea de a vinde,in baza prezentului act care constitue titlu executoriu.
Subsemnata promitenta-cumparatoare,.......,ma oblig sa cumpar ,in conditiile acestui act,cu care sint de acord,apartamentul descris mai sus,stiu ca promitentul vanzator detine chirie apartamentul mai sus descris,conform Contractului de inchiriere nr....incheiat cu Mapn.


Dupa incehierea actului la notar i-am platit o suma de bani (ceruta de el dar nespecificata in actul notarial ) si ne-a dat cheile de la garsoniera ca sa putem deja sa ne ocupam daca vrem de amenajarea acesteia.

Ulterior ,am primit la adresa acestei garsoniere o “NOTIFICARE” facuta de catre Mapn catre promitentul-vanzator prin care i se punea in vedere acestuia din urma eliberarea locuintei .Motivul invocat fiind acela ca acesta ocupa acest imobil ILEGAL din anul 2002.

Am inceput sa ne interesam de acest lucru si am aflat ulterior ca el isi daduse demisia din Mapn si trebuia sa elibereze locuinat inca din 2002.
Totusi el face acest act cu noi in 2003 fara sa ne spuna aceste lucruri.

De la data respectiva nu am mai dat de “promitentul-vanzator “ (nici la adresa veche nici al numerele de telefon cunoscute de noi).

Anul acesta printr-o intimplare am aflat adresa unde stau socrii acestuia si o adresa unde se pare ca locuieste el (nu am fost sa verific).

Intrebari :

- actul mai este valabil ,avind in vedere ca a fost incheiat in 2003 si pina acum nu am facut nimic ?
- daca actul mai este valabil ce trebuie sa fac in continuare ? (presupunind faptul ca o discutie amiabila este fara rezultat )
- mai am vreo sansa sa rezolv acesta situatie ?

Multumesc anticipat

Am inteles.Dar totodata cineva imi spunea ca este contrar legii sa faci operatiuni in numele unei entitati inchise,inexistente.Practic ar trebui depusa rectificativa la fisc atunci deoarece aceste costuri trebuiau deduse.Ori fiscul nu accepta pe motiv ca este inchis cabinetul.Si atunci ?
Buna ziua.
In perioada 01.01.2005- 29.02.2008 am avut un cabinet pt.activitati independente.[persoana fizica autorizata-profesii libere].Totodata in aceeasi perioada aveam si carte de munca la o societate (srl).La vremea respectiva am intrebat la casa de sanatate daca pentru veniturile din activitatea de pe pf trebuie sa platesc contributie si la casa de sanatate avind in vedere ca sint si salariata la o alta societate.Mi s-a comunicat ca nu trebuie ,deoarece ma incadrez la exceptii.In 2008 am inchis cabinetul iar pe 01.06.2010 mi se emite somatie de plata cu titlu executoriu pt contributia de sanatate aferenta veniturilor din acea perioada.Este legal. ? Daca cabinetul este inchis cum mai pot eu plati pe PF ? Ce se intimpla daca nu platesc ? Au dreptate ei ? si mi se poate cere contributie chiar daca cabinetul este inchis ?
Multumnesc inca odata pentru sprijinul acordat.