avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate crisciuca2000

Activitate crisciuca2000

multumesc pentru opinie.

1. Eu cred ca in calculul cifrei de afaceri intra comisionul practicat si afisat de unele case de schimb valutar si inregistrat in cont 708.
Pentru cele care nu percep comision, inregistrarile contabile sunt: cumparare valuta 5314=5311, vanzare valuta 5311=5314, iar la sfarsit de luna se face reevaluarea soldurilor conturilor in valuta la curs BNR inregistrandu-se 5314=765 sau 665=5314.
Parerea mea este ca nu intra la calculul cifrei de afacei, respectiv al plafonului de scutire TVA aceste venituri financiare rezultate din diferentele de curs valutar, aceasta prevedere legala fiind valabila pentru casele de schimb valutar care percep comision (inregistrat in cont 708).

2. Ce nu-mi este clar este daca veniturile financiare ale activitatii de schimb valutar (venituri ale activitatii de baza inreg. in cont 765 si care detin ponderea cea mai mare in totalul veniturilor) intra la calculul pro-ratei.

Mai sunt si alte pareri cu privire la cele mentionate la pct.1 si 2? Multumesc anticipat
Buna ziua. Sunt casa schimb valutar. Pe langa veniturile financiare obtinute din activitatea de baza, realizam si venituri din comision western union si venituri din chirii. In curand veniturile din comision western vor depasi pragul de scutire TVA de 220.000 lei, fiind obligati sa ne inregistram ca platitori TVA.
Avand in vedere ca vom realiza atat operatiuni care permit exercitarea dreptului de deducere (comision western), cat si operatiuni care nu permit exercitarea drept de deducere, se va stabili o prorata.
Intrebarea este: in calculul pro-ratei intra veniturile financiare din operatiunile de schimb valutar (care reprezinta activitate de baza) sau numai cele din comision western si din chirii?
Răspuns la discuția Somera insarcinata
multumesc. se poate sa-mi spuneti si extrasul din lege?
Răspuns la discuția Somera insarcinata
buna ziua.Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: salariata angajata din somaj in data de 28 februarie 2012. In data de 19 iulie 2012 intra in concediu de lauzie cod 08. Pentru baza de calcul va trebui sa iau in considerare si lunile in care a fost in somaj (adeverinta de la somaj cu venitul aferent) pana la stabilirea stagiului complet de 6 luni din ultimele 12 luni? sau este suficienta perioada pe care a lucrat-o la mine? Multumesc anticipat.
Buna ziua! Va rog frumos, ma puteti ajuta cu o monografie contabila pentru operatiuni western union in cazul unei case de schimb valutar?
In situatia in care comisionul obtinut din operatiunile western depaseste suma de 35.000 euro, casa de schimb valutar este obligata sa se inregistreze ca platitor de TVA, devenind persoana impozabila cu regim mixt? Daca da, cum se calculeaza prorata avand in vedere ca veniturile obtinute de casa de schimb valutar sunt venituri financiare (venituri din diferente de curs valutar) si sunt scutite de TVA?
Multumesc frumos!