Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somera insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somera insarcinata

Buna ziua, o prietena este somera si este insarcinata, ar trebui sa nasca in 15 Octombrie, iar somaj are pana in 8 August.Somajul este in val de 420 lei.In Iulie are concediu medical din 02.07.12-15.07.12,pe timpul CM se suspenda somajul.(8august+14zileCM=22 August)
Daca isi ia concediu prenatal de 63 zile atunci ar intra in concediu din 18 August, iar daca isi ia c. prenatal de 84 zile intra in concediu din 8 August.
Ea a zis ca mai bine daca poate isi scoate cate concedii medicale poate pt ca peste 2 ani cand implineste copilul 2 ani ar mai primi somaj = cu zilele de CM
Legat de indemnizatia pt cresterea copilului care este 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, ea ar primi 600 lei indiferent daca isi mai ea CM sau nu deoarece ea este in somaj.
Este bine asa?
Ne-am documentat bine sau nu.
Pe Iulie cat ar trebui sa ia in mana pt ca are CM?
Multumesc.
Da, v-ati documentat bine. Mai trebuie sa retineti , ca pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil, trebuie sa aiba cel putin 42 zile de concediu de maternitate ART 23 din normele de aplicare a OUG 111 din 2010. In plus, va spun ca perioada cat doamna se va afla in crestere copil se considera stagiu asimilat pentru somaj.
ART. 22 din OUG 111 DIN 2010
(1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1), art. 6, art. 9 alin. (5) si (6) si art. 10 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
In ce priveste plata concediului medical ,va spun ca se stabileste o baza de calcul, tinand seama de veniturile realizate pe 6 luni anterioare lunii acordarii concediului medical. Deasemenea este important si codul de boala. Mergeti cu convingerea ca se va calcula corect acest drept.
niko 94 a scris:

Legat de indemnizatia pt cresterea copilului care este 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, ea ar primi 600 lei indiferent daca isi mai ea CM sau nu deoarece ea este in somaj.
Este bine asa?
Ne-am documentat bine sau nu.
.

Nu ne putem pronunta daca este corect atata timp cat nu stim si cand a intrat in somaj .
Doar daca in toata perioada noiembrie 2011-octombrie 2012 s-ar fi aflat intr-o perioada asimilata fara venit realizat,s-ar fi stabilit indemnizatia la 600 de lei,sau daca in toata perioada s-ar fi aflat doar in somaj cu o indemnizatie de 420de lei,din calcul rezultand o indemnizatie mai mica de 600,acesta s-ar fi adus la un cuantumde 600lei.Daca a avut si venituri din salarii in aceste 12 luni mai mari de 600 de lei,atunci nu mai este valabil.. Astfel,cf.Art. 21 din HG52/2011:

ART.21
(1) La stabilirea bazei de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, obtinute in conditiile art. 3 din ordonanta de urgenta, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate prevazute la art. 2 alin. (5) si (6) din ordonanta de urgenta.
(2) Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 75% asupra bazei de calcul stabilite potrivit alin. (1).
(3) Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva.
(4) In situatia in care cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se constituie numai din perioadele asimilate prevazute la art. 2 alin. (5) din ordonanta de urgenta, fara venituri aferente acestora, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei. Daca persoana realizeaza venituri o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12.
(5) Daca din calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului potrivit prevederilor alin. (2) rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.

@georgettegan,
"Deasemenea este important si codul de boala"

Nu este primul comentariu in care confundati codul de boala cu codul de indemnizatie!
Codul de indemnizatie are importanta pt. situatia data,nu codul de diagnostic....Astfel,in cf.cu prevederile Ordinului
COD DE INDEMNIZAŢIE DE ASIGURÃRI SOCIALE DE SÃNÃTATE
01 Boală obişnuită ..... 75%
02* Accident în timpul deplasării la/
de la locul de muncă ..... 100% / 80%
03* Accident de muncă ..... 100% / 80%
04* Boală profesională ..... 100% / 80%
05 Boală infectocontagioasă din grupa A ..... 100%
06 Urgenţă medico-chirurgicală ..... 100%
07 Carantină ..... 75%
08 Sarcină şi lăuzie ..... 85%
09 Îngrijire copil bolnav în vârstă de până la
7 ani sau copil cu handicap pentru afecţiuni
intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani ..... 85%
10 Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru ..... Fără a depăşi
25% din baza de calcul
11 Trecerea temporară în altă muncă ..... Fără a depăşi
25% din baza de calcul
12 Tuberculoza ..... 100%
13 Boală cardiovasculară ..... 75%
14 Neoplazii, SIDA ..... 100%
15 Risc maternal ...... 75%
__________________________________________________________________________
Multumesc,in somaj a intrat in noiembrie 2011 si nu a mai obtinut alte venituri decat somajul-420 lei.
Legat de CM codul de indemnizatie este boala obisnuita-75%.
Atunci,da ,fiind vorba de doar 420 lei ,ind.de somaj,se va aduce la 600lei,cf. art.21(5)din HG52/2011.
Indemnizatia bruta pt.cele 10 zile lucratoare de cm se va calcula astfel:

Baza calcul: 6x420=2520lei
Medie zilnica baza calcul: 2520/126=20(unde 126reprezinta nr. zile lucratoare in per.ianuarie-iunie)

Indemnizatie cm brut iulie: 20x10x75%=150lei(unde 10 reprez.nr.zile lucratoare ce se platesc din cm)
buna ziua.Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: salariata angajata din somaj in data de 28 februarie 2012. In data de 19 iulie 2012 intra in concediu de lauzie cod 08. Pentru baza de calcul va trebui sa iau in considerare si lunile in care a fost in somaj (adeverinta de la somaj cu venitul aferent) pana la stabilirea stagiului complet de 6 luni din ultimele 12 luni? sau este suficienta perioada pe care a lucrat-o la mine? Multumesc anticipat.