avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate 12qaz

Activitate 12qaz

Solicit daca se poate de la un avocat urmatorul raspuns la un contract de leasing.Am avut un contract de leasing pe o anume societate care a intrat in incapacitate de plata avind datorii la buget care ulterior a fost lichidata si radiata.Am solicitat atunci de la finantator o solutie care a si fost aplicata respectiv o navatie pe o alta firma care o detineam la care finantatorul a fost de acord.Sa achitat la zi toate datoriile restante pe vechea firma sa depus documentatia pe noua firma a fost aprobata situatia financiara si am fost chemat sa semnez novatia.Eu necunoscind ce este acela un contract de novatie mi sa prezentat un nou contract de leasing cu un nou numar de inregistrare pe care lam si semnat.Specific ca nu am semnat un contrat specific de novatie ci un alt contract de leasing pe noua firma crezind ca acel contract reprezinta novatia.Toate obligatiile contractuale de la prima firma respectiv ratele ramase de achitat au fost preluate de noua firma care la prima am fost administrator unic si la cea de a doua asociat.Intrebare:A fost sau nu o novatie.