avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate aurpoze

Activitate aurpoze

Răspuns la discuția Iesire din indiviziune , partaj
Dar daca sulta nu este corecta mai exact evaluarea valori apartamentului. Instanta in baza carei evaluari va lua o decizie ...
Evaluarea apartamentului fiind stabilita printr-un Certificat de atestare fiscala eliberata de DITL Sector 3 ...Vii se pare corecta aceasata forma de evaluare sau trebuie sa fac eu o noua evaluare ?
Sa deschis un proces de iesire din indiviziune pe cale judecataoreasca de catre sora mea, in care eu am parte ca si parat . Apartamentul ce se doreste a fii partajat mentionez ca nu am locuit in el decat ocazional doar sora mea la utilizat la care tot ea a suportat si cheltuielie de intretinere, lumina si impozit. In fata instantei amandoua dorim sa platim parte a fiecareia , mai exact niciuna nu dorim sa cedam partea in favoarea banilor ..

Ce va decide instanta ?
Cui va da dreptul dea despagubi pe cealalta ?
La liberarea mea conditionata nu specifica aceste interdicti ...doar ca cele de care spun eu nu au fost sterse din baza de date , acestea anulanduse de drept, la punerea in misacare a mandatului de executare ...
Buna ziua ..Am fost cercetat in stare de arest intr-un dosar penal dupa o perioada de detentie am fost pus liber sub control judiciar cu anumite obligati printre care si aceea de a nu parasi localitatea, apoi aceasta a fost inlocuita cu ceea de a nu parasi tara . Apoi acest dosar a ramas definitiv si pus in executare cu un madat de executare, am executat pedeapsa decisa facand fractia obligatorie si eliberat conditionat

La 1 luna dupa eliberare am constatat la o verificare de rutina a politiei ca eu figurez cu mentiuni operative mai exact inca sunt active acele obligatii ce au fost date la sichimbarea arestului preventiv .

Intrebare : Cum procedez sa inlatur aceasta greseala considerand ca aceste obligati au cazut de drept, prin executarea pedepsei. Unde sa ma adresez la ce institutie sau organ.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Mandat de executarea pedepsei
Va mulumesc pentru raspuns ...dar vreau sa completez intrebarea mea ...politisti stiu ca el nu se afla la domiciliu dar vor sa puna presiune pe familie sa spuna ceva se el ....in cazul in care familia lea spus de prima data sa nu il mai caute la adresa aceea ca nu au contact cu el...si ei ii tot ameninta ca vor mai veni ...mama inculpatului a ajuns sa faca atac de panica din cauza acestor interventi sa le spunem a politistilor.. ce sar putea face in cazul acesta ca politia sa nu mai deranjeze familia ...
Va mulumesc am sa merg sa vb cu un avocat pentru a lamuri problema aceasta
Buna ziua ...daca un infractor se sustrage de la executarsa pedepsei cu inchisoarea politia care se ocupa de punerea in executare vine la usa lui cu mandatul ...in baza acelui mandat poate face si perchezitie domiciliara si la adresa din mandat dar si la alt apartament de pe acelasi palier ..acest lucrj sa intamplat si a doua oara cand au revenit sa puna sa il caute la aceiasi adresa spunand ca au mandat asta in decurs de 4 luni de la primirea mandatului de executare.....sper ca am fost de explicif incat sa se inteleaga ce raspuns as vrea ...
Eu am inteles ca dupa intearea in vigoare a noului cod penal se va face si o amnistie parca sper sa nu fii gresit cum am scris ....si la contestarea pedepsei sau rejudecare judecatorul va aplica pedepsele mai mici ...lamuritima daca se poate ...eu vreau sa stiu mai exact daca ii ca scade cumva pedeapsa de excutat dupa intrarea noului cod penak
Buna ziua ..as dori si eu un raspuns ...Daca o persoana se sutrage in momentul de fatza de la excutarea pedepsei cu inchisoarea ea mai poate beneficia de legile din noul cod penal ...sau in cazul in care se va face o gratiere in masa asa cum se specifica pe la televizor ..mentionez ca este primar si nu este pedepsit pentru o fapta cu violenta ...va multumesc
Buna ziua ..avand o pedeapsa de executa 5 ani ..ce perioada ar trebuie sa treaca pentru a se anula in caz ca nu esti de gasit pentru executarea ei ....