avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate crisenz

Activitate crisenz

Buna ziua!
Vreau sa va transmit ca mi-a fost eliberat un nou pc, adica mi-a fost preschimbat, pentru ca era expirat.
Buna ziua!


Am primit de la I.J.P. ........., pe 10.04.2012, prin posta, cu confirmare de primire, raspunsul la solicitarea mea de "ridicare a masurii suspendarii" dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, din care citez exact urmatoarele:

" La petitia d-vs adresata conducerii I.J.P. .......... si inregistrata cu numarul de mai sus, va comunicam ca au fost efectuate mentiunile in baza de date conform sentintei penale nr. .........../2006, pronuntata de Judecatoria ............, iar o copie de pe rezolutia din dosarul penal nr. ........../P/2008 a fost trimisa catre Serviciul Rutier din cadrul I.P.J. ..............pentru a efectua mentiunile cuvenite, urmand a va prezenta la serviciul rutier din cadrul I.J.P. .................cu sediul in ..................strada ..............., pentru a preda permisul de conducere intrucat acest document este expirat din data de .2010. "

Ca si istoric al cazului, reamintesc urmatoarele"

1. Prin S.P. nr. ........../.2006, data de Judecatoria ..........., s-au dispus urmatoarele...citez:

" Condamna pe inculpatul ,....., pentru savarsirea infractiunii prev. de art. 79, alin. 1 din OUG 195/2002, fapta din .2005, la pedeapsa de 1 (un) an inchisoare.
In baza art. 81 si art. 82 C.pen., suspenda conditionat executarea pedepsei pe o perioada de 3 ani, termen de incercare.
In baza art. 359 C.pr.pen., atrage atentia inculpatului asupra disp. art. 83 si art. 84 C.pen. privind revocarea suspendarii conditionate in cazul savarsirii unei alte infractiuni in termenul de incercare sau al neindeplinirii obligatiilor civile.
In baza art. 191 C.pr.pen., obliga inculpatul sa plateasca statului 160 RON cheltuieli judiciare.
Cu apel in 10 zile de la pronuntare.
Pronuntata in sedinta publica, azi .2006. "

Dupa trecerea termenului prevazut pentru reabilitarea prin efectul legii, am obtinut "Certificatul de cazier judiciar" nr. ....................../2012, cu mentiunea " Solicitantul nu este inscris in cazierul judiciar".

In data de 2008 s-a inceput urmarirea penala fata de mine, pentru "savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice avand permisul de conducere suspendat prev. de art.86, al.2 din OUG 195/2002 rep.", de catre Parchetul de pe langa Judecatoria .................., aceasta emitand in cauza o "REZOLUTIE de scoatere de sub urmarire penala", in data de .2009, din care citez:

".......potrivit principiului "in dubio pro reo" profita acesta...
Vazand si prevederile art. 249 C.p.p.,
In baza art.11 pct.1 lit. b rap. la art. 10 al.1 lit.d C.p.p.

DISPUN:

" Scoaterea de sub urmarire penala pentru infr. prev. de art. 86 al. 2 din OUG 195/2002 rep. a invinuitului ......".

In data de 2011, mi s-a retinut permisul de conducere, deoarece era "expirat" din data de.2010, fiind intocmit un alt dosar penal, in urma caruia, procurorul a emis o "ORDONANTA de scoatere de sub urmarire penala si aplicare a unei sanctiuni cu caracter administrativ", din care "Ordonanta" citez...

"......Pentru aceste considerente,
Vazand si dispozitiile art. 249, alin. 1 lit. b rap. la art. 10 lit.b ind.1 din C.pr.pen., art. 18 ind.1, art. 91 C.pen.,

DISPUN:

1. Scoaterea de sub urmarire penala a invinuitului .............. pentru infractiunea prev. de art.86, alin. 2 din OUG 195/2002-rep.;
2. Aplicarea unei sanctiuni administrative - amenda in suma de 1000 lei; ............".

In urma contestarii acestei Ordonante, la primul procuror, s-a pastrat decizia anterioara.
Am depus la Judecatorie, plangere impotriva acestor rezolutii-ordonante, cu termen dat in ziua de ....2012.

Azi am depus o alta solicitare la IPJ Ph, pentru "ridicarea masurii de suspendare a dreptului de conducere".

Fata de cele prezentate succint, anterior, as vrea sa stiu daca pot face ceva in vederea "reintrarii in drepturi", adica ridicarea masurii suspendarii P.C. si posibilitatea preschimbarii acestuia.

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Anulare permis conducere auto
Trebuie sa intelegeti ori intrebarea, ori situatia de fapt.
"Azi", permisul meu este "suspendat"...
Nu este "anulat"...
Din anul 2005 si pana acum, inclusiv ziua de azi, dreptul de a conduce este suspendat...nu anulattt...
Nu am intrebat care e procedura de obtinere al unui alt permisss...
Doar daca mai este posibil, acum, sa imi anuleze Politia permisul...
Daca nuuu..., ce trebuie sa fac sa reintru in drepturiii...
Era simpla intrebareaaa...
Va multumesc multtt...
Buna ziua!
In luna februarie-2006, printr-o sentinta penala, am fost condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare, pentru conducere autoturism cu alcoolemie de 1 o/oo.
Din anul 2005 si pana la data de fata, in evidentele Serviciului Rutier, permisul meu de conducere figureaza ca fiind "suspendat"...nu "anulat".
La momentul de fata a intervenit si "reabilitarea prin efectul legii", deci nu mai am cazier.
Mai poate Politia sa imi anuleze, acum, permisul de conducere sau pot sa reintru in posesia lui?
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Executare silita imobil.
Va multumesc...
Am primit o notificare de plata, pentru un debit rezultat dupa rezilierea unui contract de leasing, iar eu am proprietatea in Bucuresti executorul fiind din Braila.
Este posibil asa ceva?

Va multumesc!
Buna ziua!
Poate un executor judecatoresc din Braila sa execute silit un imobil din Bucuresti?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Amenda administrativa
Buna ziua!
Nu mi-a zis nimeni... in functie de cele mentionate anterior, ce trebuie sa fac acum, pentru a intra din nou in posesia vechiului permis?
Va multumesc...
Răspuns la discuția Amenda administrativa
Va multumesc mult!
Vad ca parerile sunt impartite...una pro si una contra, dar nimic concret...Nimic ce ar putea sa clarifice legal si oficial situatia de fapt...
Va multumesc si sper sa aveti si persoane multumite...
O zi buna...
Buna ziua!
Sunt executat silit, prin executor judecatoresc pentru o datorie catre o terta persoana in suma de 5.000. euro, prin poprire pe salariu, de mai mult de 1 an.
Daca cel care m-a imprumutat nu a mai facut alte demersuri catre executor, odata la 6 luni, se poate face actiune de constatare a perimarii?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Amenda administrativa
Da, asa este...Era vorba de reabilitarea din oficiu...scuze pentru termenul folosit...
Deci, in cazul de fata pot sa imi ridic permisul de conducere de la politie, in urma unei cereri de "repunere in drepturi" sau trebuie sa urmez iar scoala de soferi si sa dau examen pentru obtinerea unui alt permis de conducere?