Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare permis conducere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare permis conducere auto

Buna ziua!
In luna februarie-2006, printr-o sentinta penala, am fost condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare, pentru conducere autoturism cu alcoolemie de 1 o/oo.
Din anul 2005 si pana la data de fata, in evidentele Serviciului Rutier, permisul meu de conducere figureaza ca fiind "suspendat"...nu "anulat".
La momentul de fata a intervenit si "reabilitarea prin efectul legii", deci nu mai am cazier.
Mai poate Politia sa imi anuleze, acum, permisul de conducere sau pot sa reintru in posesia lui?
Va multumesc mult!
in cazul dvs.permisul a fost suspendat pe,perioada cat s-a judecat cauza ,uramand ca in momentul cand sentinta a ramas definitiva sa fie anulat.actual trebuie sa dati din nou de permis pentru a obtine permis de conducere.
Permisul dvs. de conducere a fost anulat ca efect al hotararii judecatoresti definitive prin care ati fost condamnat pentru savarsirea infractiunii prev de art 87 al.1 din Oug.195/2002.
Art. 114.
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
.......
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1) şi (2), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3).

Prin urmare, nu se mai poate pune problema "reintratrii in posesia lui", ci a prezentarii din nou la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere.
Aveati de alfel posibilitatea sa va prezentati la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare conform art 116 al.1 lit. b ) din aceeasi ordonanta.

Trebuie sa intelegeti ori intrebarea, ori situatia de fapt.
"Azi", permisul meu este "suspendat"...
Nu este "anulat"...
Din anul 2005 si pana acum, inclusiv ziua de azi, dreptul de a conduce este suspendat...nu anulattt...
Nu am intrebat care e procedura de obtinere al unui alt permisss...
Doar daca mai este posibil, acum, sa imi anuleze Politia permisul...
Daca nuuu..., ce trebuie sa fac sa reintru in drepturiii...
Era simpla intrebareaaa...
Va multumesc multtt...
Poate, la primirea hotărârii judecătoreşti rămase definitivă dispusă de o instanţă. Asa prevede HG 1391.