avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiu_O

Activitate Claudiu_O

Buna ziua,
Va cer ajutorul in a lamuri situatia unei cunostinte.Situatia e cam asa:
In perioada ianuarie-aprilie 2013 a beneficiat de ajutor de somaj si din luna mai 2013 a iesit la pensie.Acum s-a trezit cu o hartie de la ANOFM cum ca trebuie sa restituie banii pe acea perioada deoarece din luna ianurie 2013 se putea pensiona.
Din moment ce n-a beneficiat de pensie in aceea perioada, de ce trebuie sa restiuie banii de ajutor de somaj?Poate sa restiutuie banii de ajutor si statul sa-i dea banii de pensie retroactiv pentru lunile alea???
Intrebarea arzatoare e daca are rost sa faca contestatie la decizie si cum poate sa faca asta?
va multumesc pentru atentie si pentru eventualele raspunsuri.
Răspuns la discuția Penalitati furnizori
pai exista neconcordante pentru ca ei nu baga si penalizarile pe factura.Ca sa intelegeti mai bine va dau un exemplu:Sa zicem ca as. are factura de 500 roni.Tot asa, sa zicem ca nu s-au platit lunile oct., nov si dec., in ianuarie vine factura de 1.500 restanta+ 500 luna ianuarie, fara penalizari.cand merge administratorul sa achite luna oct, abia atunci elibereaza o alta factura cu penalitatile aferente lunii respective.
De asta ziceam, ca au un mod de lucru cum n-am mai vazut.

Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.Daca va rog, imi puteti da ce lege stipuleaza ca penalitatile n-au voie sa depaseasca suma initiala?
Buna ziua,
Apelez din nou la ajutorul dumneavoastra cu o situatie care ma nedumereste.
Asociatia in care locuiesc are restante si astfel proritatea a fost plata catre furnizorul de apa.Asta a insemnat ca nu s-au facut plati catre societatea de salubritate (care are un sistem curios de a factura serviciile prestate, pe factura care vine nu apar si penalitatile).Cand se plateste luna restanta, abia atunci elibereaza factura de penalitati.
Ideea e ca anul trecut, prin mai-iunie, au reziliat contractul cu asociatia noastra.
In aceasta luna au lipit afise la bloc prin care ne anunta ca sunt de plata vre-o 6800 ron catre ei, in conditiile in care in evidentele administratorului restanta e de vre-o 3000 de ron.
Si aici vine intrebarea mea: pot penalitatile sa depaseasca valoarea facturilor?
Răspuns la discuția Apartament...parasit
Va multumesc pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Apartament...parasit
Problema e ca mostenitorii sunt ,,disparuti in misiune'', nu se cunosc adresele lor actuale, asa ca nu au pe cine sa notifice iar apartamentul figureaza inca pe numele decedatului.
Buna ziua,
Supun atentie dumneavoastra urmatoarea problema:
Proprietarul unui apartament e decedat de vre-o 5 ani.Avea 3 copii care, se pare ca, nu s-au inteles in privinta mostenirii si n-au facut succesiunea pe apartament.Pana acum cam 3 ani acolo a locuit fiul cel mic.Acum 3 ani acesta s-a mutat in alt oras si de aici incep ,,problemele''.Cand a plecat a lasat geamurile aprtamentului deschise.Pe langa problemele create de disconfortul termic pentru vecini, mai nou, spun vecinii de deasupra si de dedesupt ca se aud zgomote facute de sobolani din apartamentul respectiv (asta pe langa invazia de goange).
Ce se poate face in acest caz?pe cine putem sesiza de acest caz (Politie, Sanepid,etc.)?

Răspuns la discuția Probleme citire apa
Da, doamna/domnisoara a gresit ca nu a dat indexul dar (daca am inteles bine) nici nu se poate sa platesti consum de apa pana la 168 si apoi sa taie cineva cu pixul pana 90!!! In situatia asta plateste acei 78 mc (de la 90 la 168) de 2 ori.
Discuție Poprire somaj
Buna ziua,
Am cautat pe forum dar nu am ramas lamurit cu ce am gasit.Daca exista decizie judecatoreasca de poprire pe salar si de la 01.07 persoana este in somaj, poprirea merge mai departe sau somajul este scutit de poprire?Si inca ceva, trebuie anuntata banca despre faptul ca angajatul respectiv a fost dat in somaj?
Buna ziua,
Situatia sta cam in felul urmator:
Intr-un bloc cu 40 de apartamente sunt 30 de apartamente care au toate utilitatile separate (gaz, apa, salubritate), nu au femeie de serviciu, au presedinte (care nu este remunerat).Din cauza restantelor curentul pe casa scarii este oprit, cei 10 care au ramas la comun, au apa si gazul oprite.Problema ridicata de cei 30 de proprietari cu utilitatile separate este ca ei nu mai au nevoie de administrator.
Poate ramane asociatia fara administrator?Sau macar cei 30 pot fi scutiti de la a mai plati administatorul?
Discuție Pret apa rece
Buna,
Am si eu o intrebare, cat e la dumneavostra in oras pretul la apa rece (cu tot cu TVA),daca stiti ce procent din apa consumata se baga la canalizare si daca sunteti nevoiti sa platiti ,,canal meteoric'' ( adica apa de ploaie)?
De ce intreb asta?La mine in oras mc este 5,97 cu TVA, la canal se baga 100% din apa intrata in casa si mai platim ca bonus canal meteoric.
Am decis sa intreb asta vazand ca aici posteaza si multi administratori de bloc.
Va multumesc pentru atentie!