Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pret apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pret apa rece

Buna,
Am si eu o intrebare, cat e la dumneavostra in oras pretul la apa rece (cu tot cu TVA),daca stiti ce procent din apa consumata se baga la canalizare si daca sunteti nevoiti sa platiti ,,canal meteoric'' ( adica apa de ploaie)?
De ce intreb asta?La mine in oras mc este 5,97 cu TVA, la canal se baga 100% din apa intrata in casa si mai platim ca bonus canal meteoric.
Am decis sa intreb asta vazand ca aici posteaza si multi administratori de bloc.
Va multumesc pentru atentie!
La Iasi pretul apei reci este de la 1 iulie 2011 :
apa rece potabila = 2.94 lei
canalizare apa = 1.97 lei
la care se adauga TVA 24 %. Procentul la canalizare este de 100%. Pret final cu TVA = 6.09 lei/mc.
Apa meteorica este facturata acum doar agentilor comerciali.
De la 1 august s-a majorat si pretul serviciilor de salubritate (de la 5.30 lei/pers. la 6.25 lei/pers.)
Diferentele nu cred sa fie prea mari de la oras la oras, cred ca doar de cativa banuti. La Roman este un pic sub cel de la Iasi.
Resita
apa-3.97
canal-1.41
total=5.38 lei/mc consumat

canalul este 100%