avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Marius_Alexandrescu

Activitate Marius_Alexandrescu

Nu am primit nici prima data, nici a doua oara PV de intrare in service. Si da, la asta ma gandeam si eu, ca pot dovedi cu actele telefonului ca acesta este al meu, bine-nteles cu martori. Intrebarea e: unde probez, la politie ? Ca in alta parte(vezi ANPC), nu cred ca am vreo sansa.... Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.
Am in speta un caz "delicat", sa-i spunem.
In prima zi lucratoare din acest an am schimbat sticla de deasupra display-ului de la telefonul sotiei, la un service GSM de pe calea Mosilor, in urma consultarii unui anunt de la mica publicitate din online, unul din cunoscutele site-uri cu reclama pe la TV.
Firul evenimentelor:
1) gasit anunt
2) sunat la respectivul service
3) mers acolo, vazut despre ce este vorba, lasat telefon aproape toata ziua. Aici intevine una dintre probleme: nu am primit PV de intrare in service
4) luat telefon seara, proba facuta, mergea. Platit fara chitanta 120 lei + 100 lei pt ca am schimbat si partea de mijloc.
5) a doua zi a inceput sa se "umbreasca" ecranul in partea stanga jos.
6) Mers la individul cu service-ul la cateva zile dupa(cand pata se marise binisor). Respectivul imi spune ca nu e de la el si ca nu intelege cum. EPIC ! Clar nu era sa-si asume faptul ca "a dat-o in bara" si mi-a "ciupit ecranul la montaj. Repet, ecranul nu avea nimic la momentul in care am solicitat schimbarea acestuia. Pana aici toate bune si frumoase, doar ca respectivul care era foarte bine-voitor mi-a spus ca are prieteni care lucreaza in domeniu si poate face rost de un ecran "la bani putini". Bine domne' ! zic eu. Fa-l. Pai da, dar trebuie sa mi-l lasati cateva zile. Zis si facut.
7) Ma suna sa-mi spuna ca e gata dupa o saptamana si ma costa 350 lei.
Intrebarea mea este urmatoarea:
- cum procedez in cazul in care ma duc acolo si nu o sa vrea sa imi dea telefonul, pentru ca evident nu am de ce sa ii platesc acesti bani.
Mentionez inca o data ca nu am niciun fel de hartie din partea acestui service si clar, nu pot depune nicio reclamatie la adresa acestuia. Nu am cu ce sa il "prind".
Daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns, v-as ramane recunoscator.
Multumesc anticipat.
Marius A.
5
Discuție Taxa auto 2012
Buna seara. Am cumparat in 2011 din Romania, de la un proprietar roman, o masina frantuzeasca, cu an de fabricatie 2002. Masina a fost cumparata dintr-o reprezentanta din Romania in 2002 si este la al patrulea proprietar, acesta fiind eu.
Anul trecut nu am inmatriculat-o pe numele meu, am trecut-o doar la administratia financiara pe numele meu. Intrebarea mea este, daca ma poate ajuta cineva, daca si cine plateste taxa de inmatriculare, in cazul in care eu as vrea sa o inmatriculez pe numele meu. Normal ar fi ca eu sa trec aceasta masina pe numele meu, nu?Va multumesc anticipat. Seara buna.