avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate orora

Activitate orora

Din cate stiu eu cursul de puericultura era prevazut in contractul colectiv de munca care nu mai exista
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti de cate zile libere platite beneficiaza taticii la nasterea copilului.

Multumesc anticipat.
Multumesc mult pt.raspuns!
Mai am o nelamurire: eu dupa 2 luni si jumatate de CM (cod 01) voi intra in concediu prenatal+postnatal.
Cum voi fi platita atunci?
Buna ziua,

Ma intereseaza cum se calculeaza concediul medical cu cod 01 imediat dupa CIC.
Se iau in calcul veniturile din indemnizatia de crestere copil ?
Exemplu : pe durata indemnizatiei venitul lunar a fost de 1439 ron.
Care este suma pe care o voi primi lunar daca voi fi in concediu medical cod 01?
Va multumesc mult pentru expilcatii!!!
Multa sanatate!
Buna ziua,ma intereseaza in mod special daca as putea primi indemnizatie de CC pentru cel de-al doilea copil care se va naste cand primul va avea 2 ani si 5 luni!
Mentionez ca pt.primul copil inca sunt in CIC pana la 2 ani - adica pana in decembrie.
Situatia este mai complicata deoarece eu sunt angajata unei banci care si-a inchis sucursala in orasul nostru, astfel pana la expirarea CIC m-au trecut pe sucursala Centrala - Bucuresti.
Nu stiu cum sa procedez, si nici nu stiu ce prevede legislatia in astfel de cazuri.
Ma gandesc doar ca trebuie sa anunt in scris banca de faptul ca sunt insarcinata, apoi probabil in momentul in care imi expira CIC sa intru in concediu medical???Ei au dreptul de a-mi refuza plata CM sau CM cu risc?
Va rog sa ma sfatuiti !
Va multumesc anticipat !!!