avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical luat imediat dupa CCC?

Buna ziua,

Ma intereseaza cum se calculeaza concediul medical cu cod 01 imediat dupa CIC.
Se iau in calcul veniturile din indemnizatia de crestere copil ?
Exemplu : pe durata indemnizatiei venitul lunar a fost de 1439 ron.
Care este suma pe care o voi primi lunar daca voi fi in concediu medical cod 01?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:42, 16 Aprilie 2013
1. Se aduna veniturile pe cele 6 luni anterioare concediului medical, rezultatul se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni luate ca baza de calcul, acest rezultat se inmulteste cu 75%.
2. Acest ultim rezultat se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada inscrisa in certificatul medical si rezulta indemnizatia ce vi se cuvine.
3. Daca cele 6 luni ati fost in CCC se ia in calcul indemnizatia primita.
Multumesc mult pt.raspuns!
Mai am o nelamurire: eu dupa 2 luni si jumatate de CM (cod 01) voi intra in concediu prenatal+postnatal.
Cum voi fi platita atunci?
1. Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza la fel cum am spus mai sus numai ca procentul este de 85%.
2. In cele 6 luni care constituie baza de calcul intra si perioadele de concediu medical cu indemnizatiile aferente.
Am si eu o nelamurire referitoare la acelasi subiect si anume faptul ca venitul pentru CIC s-a calculat luand in considerare salariul net, deci pentru veniturile acestea s-au platit toate contributiile+impozit.

Acum societatea imi considera indemnizatia pentru CIC ca fiind salariul brut si imi acorda 75% CM, imi impoziteaza din nou aceasta suma (contributie CAS, Impozit s.a.), iar ceea ce imi revine dupa aplicarea acestor retineri reprezinta de fapt doar 60% din indemnizatia neta pentru CIC.

E corecta aceasta dubla impozitare?
1. Indemnizatia pentru CCC este neimpozabila si este si venit brut si venit net, in acelasi timp.

2. - Pentru calcularea indemnizatiei pentru concediu medical se considera venit brut.
- Pentru calcularea indemnizatiei pentru un alt CCC este considerat venit net.

3. Nu este o dubla impozitare, indemnizatia pentru concediu medical este un venit supus impozitarii (conform Codului fiscal).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical dupa ccc1 Dana-Ion Dana-Ion Buna seara! As dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical dupa CCC1. Sunt in urmatoarea situatie.: pe 28.08.2013 a incetat CCC1, iar dupa reluarea ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Roxmi Roxmi Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Cum se calculeaza pe care trebuie sa o incasez de la angajator in cazul in care am ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie pentru concediul medical Christina16 Christina16 Buna ziua! M-ar ajuta tare mult daca mi-ati spune ce salariu urmeaza sa primesc pe perioada concediului medical. Mentionez urmatoarele: sunt angajata firmei ... (vezi toată discuția)