avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate az00t

Activitate az00t

Intr-adevar se acorda un spor foarte mic pentru zilele de weekend de 5%. Chiar daca munca se desfasoara de noapte in intervalul 22-06 dimineata sporul este acelasi de 5%.
La acest spor va referiti?

De asemenea inca nu am inteles foarte bine ce se intampla daca lucrez 7 zile consecutiv dar se respecta cele 2 zile pe saptamana.

va multumesc si astept un raspuns din partea dumeavoastra
Buna ziua.
Lucrez intr-un domeniu unde activitatea se desfasoara 24 de ore din 24.
Din aceasta cauza programul de munca nu poate fi considerat de luni pana vineri cu sambata si duminica liber.
Zilele Libere oscileaza in mod constant in functie de programul de lucru.
De cele mai multe ori se intampla sa lucrez 6 zile cu 2 libere sau 7 zile cu 2 libere.
Angajatorul imi spune ca am 2 libere pe saptamana si ca nu conteaza ca lucrez 7 zile consecutiv.

Daca cineva are timp sa urmareasca dau si un exemplu .

Lucrez : miercuri , joi , vineri , sambata , duminica , luni ,
Liber : marti , miercuri

As dori sa stiu daca acest lucru este legal atat timp cat nu apar ca fiind platite ore suplimentare.
Sau cum se trateaza o situatie in care liberele nu pot fi considerate sambata si duminica.

Va multumesc

Nimeni sa ma ajute cu un raspuns?:)
Buna ziua.
As dori va rog frumos sa stiu daca se poate intreprinde in instanta o actiune atat timp cat Fisa Postului nu a fost respectata de catre angajator.
Am fost incadrat pe o functie superioara dar niciodata nu am indeplinit fisa postului aferenta acestei functii.
Intotdeauna am indeplinit sarcinile unei functii mai mici .
Acest lucru l-am aflat studiint COR-ul si vazand intr-adevar care sant sarcinile din fisa postului cu care sant incadrat.
Este adevart ca am semnat totul in trecut fara a avea idee si fara sa-mi fie prezentat de fapt adevarul. Este vina mea dar intrebarea mea acum este ce pot face in momentul de fata cu atat mai mult cu cat functia cu care sant incadrat a fost defiintata.

Eventual poate un avocat specializat in codul muncii ma poate ajuta in vederea stabilirii unei consultante in acest sens

Multumesc anticipat