avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Activitate io_alessia2011

Activitate io_alessia2011

Răspuns la discuția alocatie europeana in italia
Bun si in cazul de fata ce ma sfatuiti sa fac?Sa depun dosarul aici in italia sau nu?Va rog daca se poate un raspuns concret?Va multumesc
Buna ziua!Am si eu o nelamurire cu alocatia europeana in italia.Eu am lucrat in romania la ultimul loc de munca 2 ani jumatate,apoi am ramas insarcinata ,iar in perioada de prenatal am ajuns in italia la sotul meu care lucreaza cu acte in regula si ne-am hotarat sa nasc in italia.Dupa ce am nascut am bagat dosarul de crestere copil in romania,dar pentru dosarul de alocatie nu am depus deloc,deoarece cei de la fortele de munca mi-au spus sa depun dosarul in italia pentru ca sotul lucreaza legal si sa depuna el acest dosar,noi am inteles de la fortele de munca ca sunt obligata sa stau pe teritoriul romaniei impreuna cu copilul pana la varsta de 2 ani,ca nu am voie sa plec din tara in cazul in care sunt plecata nu mai pot beneficia de crestere copil si returnez banii.Este adevarat???Din cauza aceasta nu am depus nici dosarul de alocatie nici in romania nici in italia..Cand ne-am intors sotul a fost la contabila firmei si i-a spus de aceasta alocatie ,iar raspunsul a fost ca nu stie despre ce e vorba ca nu poate sa ia el nici o alocatie pentru copil .Cum si unde pot afla daca copilul in varsta de un an si jumatate poate beneficia de aceasta alocatie legala?ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea dumneavoastra.