Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... alocatie europeana in italia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

alocatie europeana in italia

Buna ziua!Am si eu o nelamurire cu alocatia europeana in italia.Eu am lucrat in romania la ultimul loc de munca 2 ani jumatate,apoi am ramas insarcinata ,iar in perioada de prenatal am ajuns in italia la sotul meu care lucreaza cu acte in regula si ne-am hotarat sa nasc in italia.Dupa ce am nascut am bagat dosarul de crestere copil in romania,dar pentru dosarul de alocatie nu am depus deloc,deoarece cei de la fortele de munca mi-au spus sa depun dosarul in italia pentru ca sotul lucreaza legal si sa depuna el acest dosar,noi am inteles de la fortele de munca ca sunt obligata sa stau pe teritoriul romaniei impreuna cu copilul pana la varsta de 2 ani,ca nu am voie sa plec din tara in cazul in care sunt plecata nu mai pot beneficia de crestere copil si returnez banii.Este adevarat???Din cauza aceasta nu am depus nici dosarul de alocatie nici in romania nici in italia..Cand ne-am intors sotul a fost la contabila firmei si i-a spus de aceasta alocatie ,iar raspunsul a fost ca nu stie despre ce e vorba ca nu poate sa ia el nici o alocatie pentru copil .Cum si unde pot afla daca copilul in varsta de un an si jumatate poate beneficia de aceasta alocatie legala?ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Drepturile prevazute de OUG nr.111/2010 sau de OUG nr.148/2005, dupa caz, se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

Trebuie să stiti că există niste formulare europene tip pe care solicitantul are obligaţia să le completeze si să le depună la instituţiile abilitate să facă analiza dosarelor. Mai exact, ele trebuie să ajungă la Ministerul Muncii. Foarte important de stiut este faptul că o astfel de solicitare poate fi făcută chiar în ţara unde lucrătorul îsi desfăsoară activitatea. De asemenea, trebuie ţinut cont de faptul că există mai multe situaţii particulare care trebuie luate în calcul. De exemplu, copilul domiciliază în România, iar părinţii lucrează cu forme legale într-un alt stat membru. Alocaţia este plătită de statul pe teritoriul căruia muncesc părinţii. Sunt si cazuri în care copilul este la noi cu domiciliul, iar mama lucrează în Italia si tatăl în Spania. Dosarul pentru alocaţie se face pentru una dintre cele două ţări amintite, fie Spania, fie Italia. Dacă statul de resedinţă al minorului este România, iar unul dintre părinţi lucrează aici, iar altul într-o altă ţară comunitară, atunci copilul îsi ia alocaţia de la statul român, urmând ca celălalt stat să acorde un complement diferenţial. Concret, dacă este vorba de Germania, de exemplu, unde alocaţia este 154 euro, atunci copilul va primi de la această ţară o diferenţă de aproximativ 142 euro. Sunt si cazuri în care copilul poate avea resedinţa cu unul dintre părinţii care munceste în afară. Atunci alocaţia lui va fi acordată de ţara respectivă. Si exemplele ar putea continua.
[ link extern ]
Bun si in cazul de fata ce ma sfatuiti sa fac?Sa depun dosarul aici in italia sau nu?Va rog daca se poate un raspuns concret?Va multumesc
1. Daca plecati in afara tarii riscati sa pierdeti indemnizatia pentru CCC ...

2. Dosaul pentru alocatia europeana il depuneti in functie de domiciliul sau resedinta copilului...
Dacă statul de resedinţă al minorului este România, iar unul dintre părinţi lucrează aici, iar altul într-o altă ţară comunitară, atunci copilul îsi ia alocaţia de la statul român, urmând ca celălalt stat să acorde un complement diferenţial.

Daca isi are resedinta in afara tarii, alocaţia lui va fi acordată de ţara respectivă.