avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate Adyna2006

Activitate Adyna2006

as dori sa stiu daca la notar se poate face vreun demers pentru despartire in fapt sau singura varianta ar fi divort ( de comun acord).se poate fixa pensie de intretinere pt copil minor rezultat in urma casatoriei sau trebuie deschis proces pt asta?
Buna seara,

As dori sa stiu daca conform Codului Civil salariul sotiei poate fi considerat bun comun si se poate institui poprire pt creditele facute de sot inainte de casatorie si neachitate.Multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate incheia la un notar un document prin care sa primesc din partea tatalui meu o suma de bani(sa-mi cumpar un bun) care sa fie considerata mostenire din partea lui.
locuiesc impreuna cu sotul si un copil minor in casa proprietatea socrilor.soacra ne ameninta cu evacuarea (socrul meu nu este de acord cu ea),insa nu i-am lezat in nici un fel prerogativele dreptului de proprietate.din cate am inteles daca soacra este incadrata intr-un grad de handicap psihic nu poate deschide actiune in instanta.totusi as vrea sa stiu sigur:poate face asta sau nu?instanta nu tine cont ca minorul(1 an jumatate) impreuna cu noi nu are unde locui daca soacra-mea ne da afara?multumesc
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns,ma gandeam cat de eficienta este cererea persoanei bolnave,poate fi luata in considerare o asemenea cerere in conditiile in care acea persoana este diagnosticata(de catre medic)bolnava psihic gr.3?
as dori sa stiu ce sanse sunt daca deschide proces pentru o anumita cauza o persoana cu handicap psihic(gradul III).multumesc
adresa din buletinul meu si-al sotului este aceeasi cu a ei,a fost facuta cu acordul ei si-al socrului meu. mentionez ca nu e singura proprietara,ci sunt ambii socri proprietari.socrul nu e de acord cu evacuarea.in acest caz poate avea succes daca deschide proces de evacuare?suntem amenintati ca o sa platim noi cheltuielile de judecata(in urma procesului).daca copilul nostru este minor,putem fi aruncati in strada?
in cazul in care ne scoate lucrurile din imobil fara existenta vreunei decizii de evacuare,noi ce putem face(legal)?
nu avem nici un act(contract de inchiriere,comodat,testament).sa inteleg ca nu se tine cont ca are handicap psihic?e suficient ca unul din proprietari sa ceara evacuarea?care sunt pasii in cazul depunerii acestei solicitari?multumesc