Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modalitate acordare a unei sume de bani ca mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modalitate acordare a unei sume de bani ca mostenire

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate incheia la un notar un document prin care sa primesc din partea tatalui meu o suma de bani(sa-mi cumpar un bun) care sa fie considerata mostenire din partea lui.
Puteti primi, dar nu ca mostenire, deoarece tatal dvs. nu a decedat. Poate sa va doneze suma respectiva, cu mentiunea ca o doneaza pentru cumpararea bunului pe care doriti sa il dobanditi.