avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate Abbys

Activitate Abbys

Buna seara. Sunt lucrator desemnat cu securitatea si sanatatea in munca. La locul de munca tocmai a fost incadrat un electrician in constructii. Intrebarea mea este daca mai trebuie sa fac autorizarea functiei de electrician din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca tinand cont ca Ordinul 90 /2009 privind regulamentul A.N.R.E. in care era precizat expres acest lucru nu mai este in vigoare? Mai precizez ca Ordinul A.N.R.E.11 /2013 care a inlocuit 90-ul, nu mai prevede autorizarea din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca. Singurul document inca in vigoare care face o referire la aceasta autorizare este h.g.1146/2006 la anexa nr1 pct 3.3.25 . Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția abuz politienesc
Din pacate, se mai intampla si situatii de genul acesta! Cel care a sunat la 112 nu numai ca este inconstient (pt. ca poate in momentul in care suna el cineva chiar avea nevoie reala de ajutor) dar a si incalcat legea.Cat despre purtarea celor de la politie .....nu au dat dovada de tact si as putea spune cu scuzele de rigoare chiar de incompetenta. In primul rand trebuiau sa-si dea seama ca acolo nu era nici un scandal(daca intradevar nu a fost), ca nu este vorba nici de deranjarea ordinii si linistii publice(daca intradevar nu a fost), sa va explice motivul pt. care au venit (nu se spune cine a facut reclamatia si e lesne de inteles de ce - pt. ca a nu se intampla o nenorocire dupa ce pleaca) si sa va eplice care este sanctiunea pt. astfel de fapte.Mai mult au gresit si prin faptul ca v-au sfatuit sa cereti detalii la 112(motivul este expus mai sus si pt. mai multe detalii studiati pe net cand se apeleaza serviciul 112). Iar cat despre atitudine cred ca inainte de a judeca pe altii ar trebui sa ne uitam mai intai la noi !!!! Scuzele lor nu te ajuta cu nimic, iar daca vrei cu adevarat dreptate incepe cu TINE !!!!!Cu deosebit respect Abbys.
Răspuns la discuția Codul muncii
Va multumesc foarte mult de raspunsuri atat dumneavoastra doamna "ondino" cat si domnului "freeelis".Sunt atat articole pe care le-am citit cat si idei pe cale le impartasesc problema este ca nu reusesc sa ajung la un numitor comun cu cel de la resurse umane....dar oricum va multumesc din suflet si "mea culpa " pentru nerabdarea de care am dat dovada,este un atribut pe care inca ma stradui sa-l capat.Cu deosebit respect Abbys.
Răspuns la discuția Codul muncii
Daca nu aveti raspuns la intrebarea mea macar spuneti-mi si am sa caut in alta parte acest raspuns. A trecut ceva timp de la prima postare. Multumesc anticipat.
Discuție Codul muncii
Am o controversa legata de modul de acordare a sarbatorilor legale in noul cod al muncii si anume aceea ca nu este stipulat nimic referitor la aspectul in care o sarbatoare legala este situata in aceeasi zi cu un liber legal!!! Ca sa fiu inteles voi da un caz concret: unu ianuarie care este sarbatoare legala anul acesta a picat intr-o duminica(liber legal). Mai este de stiut de asemenea ca programul de lucru nu este cel normal de luni pana vineri opt ore cu sambata si duminica liber legal ci cinci zile lucrate de cate opt ore cu doua zile libere. Acum intreb cate libere incluzind si sarbatorile legale ar trebui sa am in luna ianuarie??? Concret unu ianuarie este si liber si sarbatoare legala considerat??? As dori si o baza legala daca se poate. Multumesc anticipat. Cu respect Abbys.
Multumesc!
Pot recupera banii din taxa de prima inmatriculare la o masina noua???