avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate beatlen

Activitate beatlen

Știu asta, doar că judecătoria nu e după Colt. Eu am divorțat în București și pe urmă m am mutat Intr o alta țară. Deci o chestie inutilă care pune lumea pe drumuri. Stilul românesc de a sta pe la ușile instituțiilor. Mulțumesc.

Am și eu o nedumerire. In aceasta perioada pregătesc dosarul pt o succesiune. La notar mi au cerut hotărârea de divort in original. Stupoarea mea este ca actul va rămâne la dosar in original iar mie îmi vor da o copie. Mi au spus că dacă voi avea nevoie de original să mă duc să l scot de la judecătoria unde a fost pronunțat divorțul. Vroiam să știu dacă este în legislație aceasta idioțenie. Mi se pare o enormitate. Nu am lăsat niciodată un act original la vreo instituție, iar eu să rămân cu o copie.
Bunaziua, acum 10 ani am divortat de tatal copilului meu care are tutela.La momentul respectiv din cauza experientei avocatului s a omis introducerea unui orar de vizita. Pana acum 2 ani nu au fost probleme acum imi face probleme in vederea lui. Cum trebuie sa procedez? Se deschide un nou proces?
Răspuns la discuția succesiune
multumesc
Discuție succesiune
Acum cativa ani am dezbatut succesiunea tatalui meu fara sa pun in masa succesorala un teren intravilan. Cum pot sa readuc in discutie succesiunea in cazul terenului? multumesc
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune- termen
va multumesc, decesul a fost acum 4 zile deci intra la un an.
ma numesc beatrice si impreuna cu sora mea trebuie sa facem succesiunea in urma decesului unei matusi. In cat timp de la moartea ei trebuie facuta succesiunea avand in vedere faptul ca eu locuiesc in strainatate si mi trebuie ceva timp pt a mi organiza deplasarea?
Răspuns la discuția donatie
am inteles si totusi sunt multe persoane care fac donatie in schimbul banilor chiar daca nu e mentionat in acte. De ce fac donatie in loc de vanzare cumparare? Din diferite motive. De ex persoana careia vreau sa i donez nu vrea sa faca vanzare-cumparare. Desi taxele ajung sa fie la fel
Discuție donatie
se poate face o donatie de ex a unui imobil contra unei sume de bani?
Răspuns la discuția taxele in cazul donarii
pentruca e prea tarziu avem deja actele depuse la notar pt . donatie. Taxa pe imobil se plateste la valoarea intreaga a imobilului sau la cota de 50% pe care eu o donez? Si o alta intrebare referitoare la momentul tranzactiei, persoana respectiva face plata in euro cash, cum se face verificarea acestor bani ma refer ca ei sa nu fie falsi, banuiesc ca eu nu o sa semnez pana nu verific veridicitatea acestor bani si el nu ii inmaneaza pana nu semnez. Atunci se creeaza un cerc vicios:D