Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune- termen
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune- termen

ma numesc beatrice si impreuna cu sora mea trebuie sa facem succesiunea in urma decesului unei matusi. In cat timp de la moartea ei trebuie facuta succesiunea avand in vedere faptul ca eu locuiesc in strainatate si mi trebuie ceva timp pt a mi organiza deplasarea?
Buna ziua
Daca matusa a decedat inainte de 01.10.2013 atunci acceptarea se face in 6 luni conf art 700 al vechiului cod.
Daca matusa a decedat dupa 01.10.2013, termenul de acceptare este de un an conf art 1103 noul cod.
Dezbaterea se poate face oricand.
Va sfatuiesc sa mergeti la ambasada sau consulat si sa dati o declaratie de acceptare a succesiunii si pe urma o dezbateti oricand.
va multumesc, decesul a fost acum 4 zile deci intra la un an.