avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate dana_scmpk

Activitate dana_scmpk

Va multumesc tare mult ca m-ati ajutat in legatura cu toate problemele acestea si eu o sa intreb pe avocatul meu ce scrie pe sentinta va multumesc tare mult inca o data tuturor.O seara minunata.
Am si eu o nelamurire referitor daca copilul este in grija mea adika eu am custodia copilului meu si as dori sa plec din tara intr-o vacanta cu el am nevoie de semnatura fostului sot pentru a pleca intr-o vacanta cu copilul?Chiar ma intereseaza asa ceva va multumesc
Legiile sunt prea aberante si prea tampite la noi in Romanica asa tara sa nu tina cu poporul eu nu am vazut de cand sunt chiar asa si judecatorii sa nu tina cu oamenii sub nici o forma le acorda drepturi tatiilor care mi se pare o absurditate din moment ce el nu s-a interesat de cresterea copilul de 4 ani si jumatate pentru ca si copilul meu are 5 ani pentru ca de la 6 luni cand fetita era mica ne-am despartit am plecat de acasa cu fetita la parintii mei.Si a vazut-o anul acesta pentru testul ADN ca mi-a spus ca nu este copilul lui s-a convins ca este fata lui si din mai cand a vazut-o in parc din mai nu a mai vazut-o deloc si nici un telefon nu a mai dat ca sa afle de starea copilului desi copilul toata vara a fost bolnav a fost internata in spital ca a fost foarte bolnava plus ca a avut si piciorul in ghips si el nu stie de nimic din toata treaba asta si plus cand am avut procesul nu m-a intrebat nimic de copil nici macar nu m-a bagat in seama si a trecut pe langa mine cu nasul pe sus.Nu se poate sa ii se acorde lui drepturi comune din moment ce el nu se intereseaza de copil sub nici o forma de pensia alimentara ce sa mai vorbim ca nu il obliga nimeni sa plateasca mai ales ca el nu lucreaza dar ii fac plangeei penale la politie peste plangeri ca tre sa se i-a o decizie copilul acesta nu traieste cu aer si el sa asteapta sa o i-a la el acasa sa isi bata joc de copil el vrea sa se razbune pe mine ca stie ca eu nu mai pot face copii si copilul meu este viata mea.Desi mai mult de asta vrea acest copil ca sa se razbune el nu a stiut ce ii trebuie la copil si nu s-a implicat niciodata in cresterea copilului el vrea sa o i-a acum ca sa ma oftice pe mine si sa sufar eu ca copilul meu sa ma urasca mai tarziu.In fine ce sa spun decat ca nu ma asteptam la hotararea de la judecatoarea aceasta ce legi exista si la noi stupide rau dar ce sa mai zicem traim in Romanica.
Nu a venit pana acum deloc si nu stiu daca va veni in caz de va veni il va obliga sora lui numai ca eu nu vreau sa o i-a acasa la el pentru ca ii va baga la copil tot felul de lucruri proaste despre mine si despre familia mea si la copil ii spui o data de doua ori copilul va incepe sa ma urasca pe mine si pe familia mea eu i-am zis la judecatoare ca eu sunt de acord la mine sa vada copilul nu sa o i-a de vineri si sa o aduca duminica la asta nu am fost de acord mai ales ca nu il cunoaste pe el ca tata si ea e foarte obisnuita cu mine si sa o i-a acasa la el mi se pare o aberatie mai ales ca nu il cunoaste imi este teama sa nu plece copilul de langa mine si sa inceapa sa ma urasca sa mi-l imbolnaveasca ca el habar are de grija copilului numai eu m-am ocupat de copilul acesta de cand a venit pe lume pe el nu l-a interesat deloc de el. dupa cat timp voi putea sa cer alt program de vizita?Voi putea sa cer un program la mine acasa nu la el?Si fara vacante?Va multumesc tare mult pentru sfaturi
Va multumesc ca mi-ati raspuns dar eu ma gandeam sa nu vada copilul pana nu va plati pensia alimentara la copil pentru ca si el a semnata in fata instantei ca va plati 175 de lei pe luna si din urama de 3 ani 135 de lei si daca nu da un ban sa nu vada copilul ca acest copil nu il cunoaste ca tata deloc il cunoaste pe cel cu care sunt de 3 ani si a deschis ochii pe el si pana nu va plati sa nu fac nimic ce infractiuni se poate intampla cu mine?Daca nu il dau sa vada copilul poate sa il dea instanta lui?Eu tre sa mai am un proces in penal dar vom vedea cand va fi ca tre sa se duca avocatul meu la politie sa vada ce se intampla cu dosarul ca el este obligat sa plateasca dar poate sa i-a copilul si cu politia daca are ordin judecatoresc?Multumesc anticipat.
Buna seara as dori va spuna ca v-am scris de multe ori cu tot felul de probleme care dvs mi-ati raspuns la mesajele mele.Am avut cateva procese ca de un an ne tot judecam si nu rezolvam nimic din cate se vede.El anul trecut m-a dat in judecata ca sa ii fac adn la fata sa se convinga ca este fata lui s-a convins si judecatoarea i-a spus sa plateasca pensia alimentara eu mi-am urmat avocatul si l-am dat in judecata pentru pensia alimentara din urma si majorarea pensiei,dupa care sora lui este avocata si in acelasi dosar a bagat niste documente pentru drepturi comune.Plus ca el nu lucreaza la 34 de ani si nu va vrea sa se angajeze niciodata ca nu plateasca pensia alimentarea la copil el va trebui sa de de 4 ani penie si nu i-a platit nici un ban si nici nu a vizitat copilu in tot acesti ani.Judecatoarea nu il obliga la pensie aliimentara a spus ca de unde sa imi dea daca el nu lucreaza ar trebui sa ii oblige cu ceva.Plus ca el are 2 plangeri la politie si una la parchet chiar nu exista nici o lege pentru a il obliga la pensie alimentara?In font nu da pentru mine ca eu lucrez da pentru copilul lui si am avut proces si va spuneam ca sora lui este avocata si el vrea drepturi comune el nu a platit dar i s-au dat niste drepturi comune si cum timp de 6 luni sa vina sambata la domiciliul meu o ora sa o vada si dupa 6 luni sa ma duc eu acasa la el cu fata sa se obisnuiasca de vineri pana duminica eu nu voi duce dar pe fata i-o pot da dar daca nu se va obisnui fata la el acasa oare mi-o va da inapoi?Dar daca nu i-o dau la el acasa ce voi pati?Daca ma da iar in judecata pentru un program nou si nu ma voi prezenta ce se intampla primesc amenzii?Si cam ce suma?Ar putea sa vina cu politia la mine sa i-a copilu daca are ordin judecatoresc?Daca vine dupa 6 luni sa nu vina la mine doar dupa 6 luni sa i-a copilul si copilul nu il cunoaste binenteles ca va plange nu e asa?Si daca eu nu vreau sa vada copilul pana nu va plati pensia alimentara?Copilul are varsta de 5 ani va multumesc si sper sa imi raspundeti.
Buna seara dupa cate ati vazut e o poveste intreaga am tot scris luni la rand si deodata nu am mai intrat ca am tot avut ceva probleme dar asta nu conteaza dar am si eu o nelamurire ma puteti ajuta in privinta aceasta?Eu cu fostul meu sot ne judecam pentru un copil care nu a vazut-o de 4 ani pensia alimentara nu mi-a platit niciodata si copilul l-a vazut cand a facut adn-ul ca sa se convinga daca este al lui sau nu acest lucru s-a convins dar acum nu vrea sa plateasca pensia alimetara din urma i-am facut plagere la politie si la parchet cei de la politie i-au trimis dosarul in instanta si instanta a spus ca nu are servici si sa merg pe alte cai ca tot tre sa imi plateasca sabag dosarul in penal si i-au facut si cazier din cate stiu de la avocata dar nu asta e problema cat ne judecam pentru programul de vizita pentru copil si el copilul nu il cunoaste ca tata il cunoaste pe tatal de al doilea care a crescut-o de la 2 ani si jumatate si acum fata are 4 ani si 8 luni dar el nu vrea la domiciliul meu sa o vada el doreste la el acasa in vacante sarbatori de vineri si pana duminica sa vina sa o i-a credeti ca daca nu ajungem la un consens in sensul acesta judecata o sa ii acorde dreptul acesta sa o i-a la programul acesta impus de el mai ales ca sora lui este avocata?Eu vreau la mine acasa dar el nu doreste asa ceva dar fata mea nu il cunoaste pe el si mai ales cand are o gramada de pasi gresiti adika :pensia neplatita din urma cu 4 ani testul adn,contestare paternitate,abandon de familie,ii se acorda acest program stupid pe care el il doreste mai ales ca nu lucreaza si sta singur ca mama lui lucreaza in belgia.va multumesc si sper sa imi raspunde-ti si mie
Buna seara am facut testul adn acum o luna si jumatate am fost la institutul medico-legal el a platit suma de 27 de milioane pt testul de paternitate recunoastere paternitate ni s-au luat probe de saliva fara sange apoi s-a dovedit in instanta ce este copilul lui si el a zis ca va plati pensia alimentara dar nu stiu nu cred asa ceva si de aceea am si eu o intrebare la dvs:Se poate sa imi dea banii din urma pe 3 ani si 8 luni sa imi plateasca pensia alimentara din urma?Si ce drept de vizita i se poate acorda lui din moment ce el nu a platit pensia alimentara niciodata are abandon de familie si contestare paternitate in instanta are dreptul sa i-a copilul la el acasa si cat timp ii va da justitia dreptul la vizita?Are dreptul sa o vada inainte daca nu i s-a oferit in instanta inca un program de a vedea copilul?Acum se da bine pe langa mine si avocata mi-a spus sa nu vb cu ei pana nu se finalizeaza totul.Va multumesc tare mult o seara buna.:)
Răspuns la discuția buna ziua- tagada paternitate
Am inteles acum.Dar daca eu am spus la primul termen ca nu vreau sa fac testul adn si daca ma va reprezenta un avocat in instanta si imi va da si mie dreptul sa vb sa ii spun ca sunt de acord pt testul adn dar daca va vrea sa se convinga ca e copilul lui sa il plateasca dansul ma va obliga pe mine sa il platesc eu sau pe el care el doreste atat de mult sa afle care este adevarul?Deci daca ma reprezinta un avocat cine va plati testul adn el sau eu?Mai ales ca eu nu am banii de asa ceva ca din cate am inteles costa enorm de mult in jur la 45 de milioane.:(multumesc tare mult
Răspuns la discuția buna ziua- tagada paternitate
Buna seara va multumesc pt sfatul acordat pt mine si vreau sa va spun ca m-ati ajutat tare mult chiar am sa ma intersez de un avocat sau daca nu mai am o sansa sa ma reprezinte cel pe care m-a prezentat la divortul meu mai ales ca imi cunoaste cazul.Am sa il sun sa vad ce imi va spune.Dar as mai avea o singura intrebare de adresat la dvs:Eu sunt de acord sa fac testul adn cine plateste acest adn daca el m-a dat in judecata eu sau el?Daca vrea sa se convinga ca e copilul lui si se va afla ca este copilul lui cine va plati acest test?Mai ales ca el m-a dat in judecata pt a-l plati eu.multumesc si scuzati-va pt ca va streseaz.