avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate lenuborsan

Activitate lenuborsan

Buna ziua! As avea nevoie de o clarificare: se poate face compensarea printr-o cerere de compensare...dintre TVA de recuperat (25.000) si datoriile salariale(BS si BAS) (5000)?
ce se intampla daca din neatentie am uitat sa inregistrez un contract civil de prestari servicii din ianuarie 2011 in val de 200 ron?
inceperea executariii silite inseamna punerea popririi pe cont?
buna ziua,
exista vreo cerere tip prin care pot cere compensarea doatoriilor catre ei?
de exempla am platit in plus 2000 ron tva, si acum am primit o scrisoare de la finanite cum ca am din 2010 un c.a.s. restant de 245 ron si pe deasupra scrie executare silita.adica mi-a pus proprire pe cont?
cum as putea face sa nu mai platesc cei 245 ron din moment ce am la ei 2000? cererea este tip sau o scriu eu?
va multumesc anticipat
mai este in vigoare conventia civila?
buna ziua,
in cazul in care un srl care nu are salariati(deja exprimand aceasta obtiune la finante, deci nu cred ca se mai pune problema de CIM) si are nevoie de 2 persoane sa o reprezinte la o expozitie in Germania cum poate "imprimuta" de la o alta societate 2 salariati?ce lege sta la baza acestei actiuni?mentionez ca expozitia dureaza 5 zile, transportul se realizeaza cu avionul iar firma beneficiara se ofera sa plateasca orice cheltuia in legatura cu deplasarea.
in cazul meu eu voi plati in numele persoanei atat impozitul cat si sanatatea si somaj?daca am o renumeratie de 150 brut, voi plati 16 lei la CAS, 1 la Somaj si 24 lei impozit.este corect?
buna ziua.
am o mare nelamurire:am incheiat pentru o zi (31.03.2012
)o conv.civila de pres.servicii cu o persoana care are functia de baza la o autoritate publica.functia persoanei in cadrul conventiei este de evaluator la un curs desfasurat de noi.am decis ca procentul impozitului retinut sa fie de 16 %.de asemenea cotele de sanatate si somaj.aceasta operatie am inregistrat-o in [EDITAT nume program de contabilitate] la contract civil.
acum intrebarea: in [EDITAT nume program de contabilitate] imi apare la colaboratori iar in nota contabila apare 401 nu 421.este corect?
in decembrie administratorul firmei a platit un anumit furnizor de la care avem o factura cu bani din buzunarul propriu, numai ca in momentul cand a vrut sa predea chitanta la contabilitate a constatat ca nu o mai are.acum in aprilie as vrea sa inchid soldul dar nu pot sa dovedesc plata , ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
va multumesc anticipat.
buna ziua,
am listat un registru de casa din saga care imi pune automat numele la semnatura.Mai este necesara semnatura de mana (cu pixul) daca programul semneaza automat.si este necesar si o a doua semnatura?
va multumesc anticipat!