avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate tora68

Activitate tora68

pentru validarea unui consilier local, care in 2012 a candidat pe lista comuna USL , dar facea parte din PNL , acum mai este necesara aprobarea tuturor partidelor USL , sau doar PNL ?
mentionez ca este următorul pe lista, deci nu s-a sarit rândul nimanui, doar solicitarea de confirmare nu stiu cui s-o cer ...
o primarie are voie sa dea informatii cu privire la bunurile unei persoane, daca primeste solicitare din partea unei banci? sau doar executorului sau instantei? poate pune banca sechestru pe bunuri , fara sentinta executorie ?
Discuție Verificare ONG
O asociatie non profit , inregistrata la judecatorie in baza OG 26/2000 , cum poate fi verificata pentru deturnare de fonduri? Cine are competenta sa verifice si sa sanctioneze ?
Răspuns la discuția Participare licitatie
Hristos a Inviat!!
De ce trebuie sa fie evaluata locuinta? Nu s-a facut evaluare inainte de scoaterea la licitatie? in ce baza s-a stabilit suma pt scoatere la licitatie?
In ceea ce priveste sumele pe care le aveti de achitat , sunt destul de mari: la fisc platiti impozit pe tranzactie, care in mod normal trebuie achitat de vanzator( in acest caz va dati seama ca vanzatorul nu are nici un interes sa achite ) dar va trebuie dovada platii la Carte funciara. Plus toate taxele la cartea funciara . - in cazul in care luati credit sunt si mai multe taxe . Eu am luat credit si nu va spun cat am umblat dupa acte si aprobari, plus notar pentru înscrierea ipotecii in carte funciara.
daca am avut functia de viceprimar la o comuna, si prin hotarare de consiliu am fost schimbat din functie . trebuie sa mai merg in primarie , intru si eu in preaviz ?
sau de a doua zi, nu mai am nici o obligatie ?pot sa mai semnez acte?
trebuia sa votez si eu schimbarea viceprimarului, avand in vedere ca in legea 215 spune ca la hot in care consilier are un interes el nu voteaza.
la alegerea mea in functie am votat , deci consider ca si la schimbare pot vota.
exista un termen in care este obligatoriu pentru Consiliul local sa aleaga viceprimar? post este vacant prin plecarea viceprimarului. Se poate sa stea primaria fara viceprimar, daca asa hotaraste consiliul local ? si este si dorinta primar ..
buna seara,
doresc sa ma ajutati in urmatoarea problema: o biserica evanghelica, depune cerere de retrocedare ( in anul 2003) a unor terenuri la Comisia speciala de retrocedare a bunurilor care au apartinut cultelor religioase. Aceasta comisie solicita primariei unele informatii, care au fost transmise. Terenul care face obiectul retrocedarii este inscris in CF , cu proprietar Statul roman, in baza unei legi din 1945. In CF apare teren constructii, dar in Plan urbanistic este cuprins ca zona verde ( mentionez ca tot terenul este o statiune balneara) . Primaria nu a putut cuprinde in domeniul public acel teren, deoarece exista cerere de retrocedare. La insistentele primariei de a solutiona in vreun fel cererea, ni s-a raspuns ca Biserica mai trebuie sa depuna completari la cerere .
Cum pot solutiona aceasta cauza? Biserica nu era obligata sa depuna completarile in termen de ...zile, sau luni, dar au trecut 11 ani de atunci fara a se da o solutie. Legea 165/2013 stabileste ca spatiile verzi nu pot face obiectul retrocedarilor. Ce demersuri sa mai fac pentru a se finaliza odata aceasta situatie, avand in vedere ca daca nu suntem proprietari nu putem nici investi pe acel teren . Cate drepturi mai au aceste minoritati ,mai ales ca in localitate mai traiesc doar 2 pers de nationalitate germana?
va multumesc
am inteles, multumesc . credeam ca este vreo portita sa scap de concurs la anfp
functionar public
multumesc de raspuns, dar nu stiu care este procedura la modificarea functiei