avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate Bella16

Activitate Bella16

Pana acum s-a discutat despre cat platim la una si alta.bun.

Eu, avand I.I. din 2010 in 2011 am depasit acest prag de 8000 ron, dar nu am platit nici la una nici la alta. se pare ca in acest an iar voi depasi-teoretic pragul de 8400 ron.
ce se intampla atunci daca nu voi plati nici una si nici cealalta contributie? pur si simplu nu doresc sa fiu asigurat nici aici, nici acolo.( CAS si Pensie).
Răspuns la discuția inregistrare OSIM
Buna dimineata,
In regula am inteles si asta.

Dar ce ma intereseaza pe mine: ce se intampla atunci cand cineva inregistreaza o marca care la randul ei este inregistrata deja de producator?asta as vrea sa stiu.
va pot da si une xemplu foarte clar daca doriti.

Va multumesc mult!!!
Răspuns la discuția inregistrare OSIM
Deci sa inteleg mai bine: Producatorul X inregistreaza o marca Y la OSIM-ul din tara W. Vine Georgel de la Bucuresti, si inregistreaza marca Y la OSIM RO.Dupa care trimite mail la toti acei vanzatori care vand marca cu denumirea Y rezervata de el in RO, ca nu mai au voie sa vanda deoarece este proprietatea lui si ca ii aducem un prejudiciu.In acest caz, ce pot face? Marca Y nu ii apartine ca a fost patentate de producatorul X valabil la nivel mondial.Sa ma adresez unui avocat ?Sa ma duc cu o plangere la Consiliul Concurentei?Pur si simplu nu inteleg - desi dureaza vro 6 luni inregistrarea unei marci la noi in tara, cum de nu au observat ca acea denumire este deja patentata?
Răspuns la discuția inregistrare OSIM
Va multumesc pentru raspuns.Dar daca aceasta denumire a produsului este deja inregistrata de catre firma producatoare la nivel mondial atunci ce se intampla?Cine a comis o infractiune???Producatorul, ca si-a patentat denumirea produsului la nivel mondial, sau o amarata de firma care a inregistrat denumirea altuia in tara in care isi desfasoara activitate?
Buna ziua,
cu ceva timp in urma, mi-am facut un mic I.I., si am inceput comert cu diverse produse.le-am facut pagina de internet, promovari, toate alea-alea, inetersul meu era sa fac cunoscuta acea denumire al produsului meu importat.La un moment dat ma trezesc cu o companie care a inregistrat la OSIM denumirea produsului importat de mine, dupa care peste alte cateva luni ma trezesc cu amenintari sa nu mai vand produsul cu acel nume, altfel judecata si delea.Acum, cum vorbim de o marca globala, este posibil asa ceva ca de ex: inregistrez denumirea de BMW la OSIM, si de maine ma duc pe la toti sa ii amenint sa nu mai vanda nimic sub aceasta denumire?Dupa ce am dezvoltat piata, am crescut denumirea produsului, este corect sa vina cineva care chiar si descrierile de pe pagina le copiaza sa revendice acum dreptul asupra acestei denumiri?
Va multumesc mult pentru ajutor.
si eu am o intreprindere individuala, neplatitoare de TVA.nu am angajati, nici macar eu nu sunt angajat, deocamdata nu am contract cu casa de sanatate si nici contributie pentru concediu si indemnizatii nu platesc.Doar registru de incasari si plati completez , de raportul de gestiune periodic acum aud prima data.Pe mine in schimba ma intereseaza urmatorul lucru: am avut un contract cu o firma, care mi-a dat un automobil pentru a ma deplasa pe aici pe colo perodic. toate cheltuielile pentru intretinere/alimentarea masini au fost suportate de mine. Pot deconta intretinerea masinii( service) si bonurile de motorina?Va multumesc pentru raspuns.