avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Paulishta

Activitate Paulishta

Buna dimineata.
Doresc sa va expun o situatie din blocul in care locuiesc si va rog sa ma ajutati indicandu-mi cui trebuie sa ma adresez pentru solutionare.
De aproape 2 ani, proprietara apartamentului de sub cel in care locuiesc eu nu mai declara consumul de apa, pe motiv ca nu sta nimeni acolo. Pana aici totul e corect, in realitate ea locuind in alta parte. Insa, de cateva saptamani, a inceput sa vina la apartament mult mai des, face curatenie, ramane peste noapte, iar ieri chiar am vazut rufe intinse la uscat, la balconul apartamentui. Clar nu le-a spalat la rau! Cu toate acestea, pe listele consumului de apa inca nu apare trecut apartamentul pe care-l detine. Am trimis un mesaj administratorului asociatiei de proprietari, pentru ca n-am avut timp sa ajung la sediu, dar nu am primit niciun raspuns. Aici, pe forum, am tot citit ca adminstratorul se ocupa doar de probleme ale spatiului comun, dar, totusi, aceasta problema ne afecteaza pe toti, deoarece diferentele dintre apometrul de scara si citirile de la apartamente le platim cu totii.Eu declar luna de luna consumul real, mai mult, rotunjesc superior citirile, iar altii consuma si nu declara nimic. In acest fel, putem cere toti proprietarii, prin rotatie, sa fim scosi de la plata apei, nu?
Intrebarea mea este cui trebuie sa ma adresez pentru solutionare?
Societatea furnizoare de apa nu este cooperanta, nefiind obligata sa-mi demonstreze daca a montat sigilii pe apometrele vecinei.

Multumesc mult.
Din raspunsurile Dvs deduc faptul ca depinde foarte mult si de interpretarea judecatorului, in cazul in care s-ar ajunge in instanta.
Dna Manuela Rasina, nu este cazul de sustinere exclusiv de la mama, dar am inteles mesajul.
Oricum, va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Buna ziua.
As dori sa aflu daca un parinte este obligat sa continue plata pensiei alimentare si dupa ce copilul a absolvit studiile superioare. Precizez ca este vorba de o facultate de 4 ani, Ingineri, iar masterul nu este cerinta obligatorie pentru angajare.
Pana la acest moment plata s-a facut in mod regulat, suma fiind mult peste cuantumul stabilit de instanta prin hotarare judecatoreasca, deoarece asa a considerat normal.
Va multumesc.
Buna seara.
Din iulie pana in octombrie am beneficiat de indemnizație de șomaj. In noiembrie m-am angajat la o firma care m-a convins sa-mi fac contract pe perioada nedeterminată cu perioada de proba. Am început munca si am descoperit ca responsabilitățile nu corespundeau cu denumirea postului, deci nu asta era ce căutam. Așa ca intenționez sa notific încetarea CIM. Daca am lucrat doar o săptămâna mai exista vreo posibilitate sa continue plata indemnizației de șomaj?
Am inteles, va multumesc si pentru acest raspuns.
Va multumesc pentru raspuns, inteleg ca cel mai sigur este incadrarea pentru o perioada determinata de cel mult 12 luni. Acum vin cu o alta intrebare si anume, salariul obtinut in aceste luni, sa presupunem ca ar fi doar 3, vor intra in calculul indemnizatiei de somaj sau va ramane pentru plata suma intiala, care a avut ca baza de calcul media veniturilor brute din ultimele 12 luni?
Buna ziua. Sunt in a 3-a luna de somaj (din 12 luni, in total) si am posibilitatea sa ma angajzez. Dar daca nu ma voi adapta (din cauza navetei si a programului destul de mare) si nu voi ramane angajata, voi putea beneficia, in continuare, de plata indemnizatiei de somaj, pana la sfarsitul perioadei stabilite initial? Multumesc anticipat.
Buna ziua. In octombrie 2013 sotul a decedat iar acum, in iunie, polita RCA expira in data de 14, dar eu de abia in jurul datei de 1 iulie o pot trece pe numele meu. Ce pot face pana atunci, sa o pot folosi, deci sa pot circula?

Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Si inca ceva....care este diferenta intre "proprietar" si "utilizator"?
Buna ziua. As dori sa aflu cine numeste curatorul pt. copilul minor, sub 14 ani. De la notar mi s-a spus ca Autoritatea Tutelara face aceatsa numire, iar de aici am fost trimisa la instanta.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Da, la momentul decesului sotului meu, parintii acestuia erau decedati! Asadar am si eu, acum, dreptul la 1/4 din partea sotului? Cine m-ar putea lamuri mai exact, un notar sau un avocat? Nu ma intelegeti gresit, multumesc pentru raspunsuri, insa fiind diferite ma gandesc ca tot cineva de specialitate imi poate clarifica aceasta chestiune.