avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate cosmineanugheorghe

Activitate cosmineanugheorghe

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aparatele cu ultrasunete sunt egale cu zero. Am probat . La mine la tara , unde am o locuinta sezoniera, este mai rau. Vecinul are doi caini lupi maturi, care latra puternic la oricine trece pe strada, dar mai grav este ca ambii vin la gardul meu, se urca pe el cu labele din fata si ma latra insistent . Cu toate ca mai mereu este cineva acasa din stapani, nu se dderanjeaza sa-i stapaneasca, din contra , ii intarata cu vorbe adecvate. Am vrut sa fac adresa catre politie , dar nu ma lasa sotia, desi este '' alergica'' la caini din copilarie . Mai am o varianta . Sa incerc sa ma imprietenesc cu ei, cu ceva biscuiti sau ceva de ros, dar mi-e frica sa nu ma reclame vecinul ca atentez la sanatatea dihaniilor. Rog sfaturi . Multumesc.
Buna ziua. Vecinul de la un etaj superior si-a scos in exteriorul blocului scurgerea de la centrala prin condensare. Apa rezultata si picaturile de pe teava de evacuare a aburului cad pe evacuarea centralei mele si la o distanta de 20 cm de parterul blocului. Dumnealui nu intelege sa-si repozitioneze scurgerea de la centrala si normal ar fi fost sa o dirijeze in scurgera din apartament , dar nu vrea . Ce sa fac? Administratorul blocului este doar cu vorba. Implicare nula in ceea ce priveste asociatia.
Se mai intampla si la altii... 15 apartamente in bloc si 35 mc pierderi apa rece.. !! Furt pe fata !! Dar nu ai posibilitate legala sa intrii la om in casa sa vezi instalatia de apa rece daca este in regula...
Buna ziua. Pentru deranjarea repetata a ordinii si linistii publice , la ce sanctiuni se poate ajunge ? Amenzile date nu se platesc, organele statului sunt luate in deradere, injuriile adresate reclamantului de catre partea invinuita au ajuns la stadiul de amenintare si multe altele. Ce se poate face? Exista vre- o solutie ? Multumesc.
Salutare Comunitate ! Se cunosc noutati in legatura cu Programul Rabla pentru centrale termice ? De la Ministerul Mediului nu raspunde nimeni...
Multumesc.
Buna ziua. Ca pensionar, pot deveni ingrijitor informal , daca am grija de socrul meu ,bolnav , cu grad de handicap accentuat si alte boli , chiar daca nu am aceeasi adresa de domiciliu ? Ce acte imi trebuiesc? Multumesc.
Buna ziua. Poate un notar sa antedateze un act ? Pe scurt , cineva a decedat si o persoana -nu mostenitor legal, ci baiatul concubinei - doreste sa-si insuseasca un bun al decedatului
(autoturism) , facand ''prin cunostinte '' notariale un act de vanzare / cumparare intre decedat si concubina , datandu-l inainte de decesul persoanei, dar care este facut la cateva zile dupa decesul acesteia. Este posibil ? Cum se poate afla ? Multumesc.
Salutare comunitate!
Pentru a inscrie o casa in Cartea Funciara, ce trebuie facut? Multumesc.
Buna ziua. Doresc portare de la un operator de televiziune, la un altul. Este obligatorie plata de reziliere contract ?
Multumesc.
Salutare comunitate ! Doresc sa-mi schimb furnizorul de gaze naturale , desi mai sunt in perioada contractuala . Motivul ? Scumpirea fara comunicare si excesiv de mult , de doua ori in termen de o luna si jumatate . Se poate ? Am ceva de plata ? Multumesc.