avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate mariusmirzac

Activitate mariusmirzac

Buna ziua!

Va rog frumos un pic de ajutor.
In calitate de administrare al unui club, jandarmeria m-a sanctionat cu un proces verbal pentru depasirea cu 15 minute a programului de functionare. Am fost sanctionat pentru incalcarea articolului nr. 3 litera 2 din legea 61/1991. Este corect ? Mi se pare un abuz.
Politia Romana are dreptul de a efectua un control inopinant cu mascati.. fara a avea un act de control?
Daca vor sa vada licente si autorizatii pot veni si ziua. Au dreptul sa imi ceara sa opresc activitatea inainte de ami verifica actele si autorizatiile ? Daca sunt legal de ce sa opresc activitatea ? Eu am de pierdut, clientii imi pleaca.

Daca controlul e inopinant cat de des poate sa fie efectuat? La mine vin o data pe luna in control si o data pe saptamana ma ameninta ca "ma calca ei".

Am cautat legi unde sa fie specificat cum se efectueaza controlul inopinant dar nu am gasit. :(

Ei motiveaza deseori ca exista reclamatii verbale. Oare ei nu pot convinge acei reclamanti sa lase pe o hartie reclamatia? Pot cere sa mi se arate reclamatiile ce mi se aduc, sau ce mi se reclama? Le pot cere sa ne intalnim intr-un program de lucru normal sa le prezint acte si autorizatii ? Cu ajutorul unui avocat deranjat in miezul noptii as putea sa le tai pofta de a ma intimida ?

Va multumesc anticipat!